Jednou z nich je aj dysmenorea, čiže hovorovo povedané BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA. Počas života sa s ňou stretne až 90 % žien!

Kde a kedy to bolí

Bolestivú menštruáciu charakterizujeme ako kŕčovité bolesti v podbrušku, s možným presahom do krížovej oblasti alebo na vnútornú stranu stehien.  Vo väčšine prípadov sa bolesti objavujú tesne pred začiatkom menštruačného krvácania a pretrvávajú do druhého až tretieho dňa. Ak ste sa s ňou ešte nestretli, pravdepodobne patríte k šťastným 10 percentám a nikdy vás nepostihne, alebo menštruujete ešte príliš krátko. Bolesti sa začínajú objavovať 1-6 mesiacov po prvej menštruácii, kedy už dochádza aj k ovulácii, čiže k dozrievaniu vajíčka. Ak sa dysmenorea objaví až po 2 rokoch od prvej menštruácie je pravdepodobné, že sa jedná o menštruačné bolesti spôsobené závažnejším ochorením (endometrióza, infekčné ochorenie panvy, adenomyóza, myómy a polypy maternice a ďalšie).

Nenechajte sa vyradiť!

Bolesti môžu byť v niektorých prípadoch (10-12 % žien) až také silné, že ženu vyradia z normálneho života na 1 – 3 dni. Nemôže chodiť do práce alebo do školy. K menštruačným bolestiam sa často pridruží zvracanie (čiže nemôže poriadne ani nič jesť), bolesti hlavy, únava, prípadne aj hnačka. Naša rada: Neignorujte bolesť a poraďte sa s gynekológom, ako proti bolestiam bojovať! 

Venujte jej pozornosť

Väčšina z nás si mylne myslí, že bolesti „tak nejako k menštruácii patria“. Nie. Nie je to pravda. Každá žena má právo na bezbolestný priebeh menštruácie a našťastie sa tejto problematike podrobne venuje aj odborná verejnosť. Dnes už vieme, že primárny spúšťací mechanizmus je nadprodukcia prostaglandínov (hormóny produkované maternicou), ktorá vedie k zvýšenej aktivite maternice a v konečnom dôsledku k bolesti. Samotné prostaglandíny sú pritom kľúčové pri ovulácii. Taktiež bolo zistené, že najväčší objem prostaglandínov je v menštruačnej krvi zaznamenaný počas prvých 48 hodín menštruácie, čo priamo korešponduje s výskytom bolestí. Tiež sa potvrdilo, že čím je väčšia koncentrácia prostaglandínov v maternici, tým je vyššia intenzita bolesti a ostatných symptómov dysmenorey.

Čo pomáha

Nie je to tak dávno, kedy si aj lekári mysleli, že ženy si bolestivú menštruáciu „len vymýšľajú“, aby sa vyhli svojim povinnostiam. Aj keď psychologický faktor má na priebeh bolestivej menštruácie tiež veľký vplyv, dysmenorea sa v súčasnosti lieči prevažne farmakologicky. Mnohé ženy mylne siahajú po tabletkách proti bolesti (analgetiká), ktoré neúmerne dráždia žalúdočnú sliznicu a zaťažujú pečeň. Odborníci sa zhodujú, že jednou z najúčinnejších metód v boji proti bolestivej menštruácii je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Má až 90 % účinnosť! Pri užívaní HAK bolo zistené, že hladiny prostaglandínov v menštruačnej krvi sú ešte nižšie ako u žien, ktoré dysmenoreou netrpia. Tento pokles je spôsobený znížením rastu endometria a chýbajúcou ovuláciou. Bolestivá menštruácia mizne po približne 3 – 4 mesiacoch od začiatku užívania HAK. Všeobecne sa pri týchto problémoch odporúča kombinovaná HAK s nízkou alebo strednou dávkou estrogénu.

Tip na záver

Po pôrode môže dôjsť k spontánnemu zlepšeniu stavu dysmenorey. Takže ak ste pripravené na potomka, smelo do toho. Inak odporúčame HAK aj s jej ďalšími výhodami a je po bolesti