V ľudskom tele sú prítomné od narodenia až do smrti. Pomáhajú, ale ak nie sú v rovnováhe, môže to žene uškodiť!Poznáte to? Nadmerné ochlpenie aj tam, kde ho nechceme. Mastiace sa vlasy, akné či bolestivá menštruácia. Všetky tieto problémy a chybičky krásy sa dajú vyriešiť.

Mozgová porážka: mužov postihuje skôr

Ženské hormóny majú v tele jedinečnú úlohu. Dokonca vďaka nemu ženy žijú dlhšie. Oproti mužskému pohlavnému hormónu, nás ten ženský chráni pred niektorými onkologickými ochoreniami, ochoreniami ciev a srdca, samozrejme, tiež pred nechceným otehotnením. Mužské hormóny nie sú až také nápomocné ako náš estrogén, silnejšie pohlavie postihujú oveľa skôr mozgové porážky. Ak sú naše hormóny v rovnováhe, znamená to pre nás krásu, plodnosť, psychickú vyrovnanosť a pohodu.

Pre každú ženu je dôležité, aby poznala svoje telo. Keď vieme ako funguje, môžeme ľahšie naprávať malé chybičky – napríklad vyrovnaním hladiny hormónov. Vzdelanosť ohľadne procesov, ktoré sa s nami dejú nám pomáha správne sa rozhodovať, plánovať a mať pohodový kvalitný život.

Estrogén – hormón krásy

Jeho vplyv cítime prvýkrát počas puberty. Je to štartér k ženskosti, zabezpečuje krásne oblé prsia, boky a ženské tvary. Vďaka nemu máme čistú pleť, jemnú pokožku, silné a zdravé vlasy. Taktiež zohráva dôležitú úlohu keď sa žena snaží otehotnieť.

Ochlpenie tam kde ho nechceme? Môže za to androgén!

Nadmerné ochlpenie, ktoré sa podobá mužskému, miesta nad hornou perou, okolie bradaviek či pupku. Akné, mastenie a padanie vlasov. To sú nočné mory každej ženy. Spôsobené môžu byť prebytkom mužského hormónu androgénu. Ženské telo ho však potrebuje a aj produkuje. V správnom množstve sú androgény pre nás prospešné, pretože podporujú sexuálny apetít a činnosť svalov.Okrem neestetických problémov spôsobených androgénmi sú aj závažnejšie – nepravidelná menštruácia a porucha plodnosti. Všetky sa však dajú riešiť antikoncepciou s protiandrogénnym účinkom. Takýto spôsob liečby sa už desaťročia využíva v dermatológií a hormonálnej terapii.

Príčin hyperandrogénneho stavu je viacero. Nakoľko je tento problém spôsobený nadbytkom istých hormónov, jednoznačnú príčinu najistejšie určí odborník. Nadbytok mužských hormónov môže byť vrodený, ale môže byť spôsobený aj nedostatkom bielkovín, ktoré na seba viažu testosterón, a ten sa potom nemá z tela ako dostať.

S progesterónom k materstvu

Progesterón je azda najdôležitejší z hormónov počas materstva. Jeho produkcia je záležitosť žltého telieska, ktoré produkuje skupinu hormónov – gestagénov. Všetky tieto hormóny žena potrebuje pre udržanie tehotenstva a schopnosť donosiť plod.

Prolaktín: Aby sme mohli dojčiť

Správne fungovanie mliečnych žliaz a tvorba mlieka je riadené priamo z hlavy. Hormón prolaktín sa uvoľňuje z podmozgovej žľazy v intervale 24 hodín. Ak sa však uvoľní zvýšené množstvo prolaktínu do tela mimo materstva, môže mať na svedomí poruchy menštruačného cyklu.

Hormóny ovulácie- FSH a Luteinizačný hormón

Luteinizačný hormón, zvaný tiež vyvolávací hormón, má ako hlavnú funkciu vyvolanie celej ovulácie, a tiež vyvolanie tvorby všetkých spomínaných hormónov potrebných na správne fungovanie celého ženského cyklu.