Na to, aby ženský organizmus fungoval tak ako má, potrebuje nad sebou „šéfa“, ktorý bude manažovať procesy a reakcie. Nadriadenými jednotlivých sekcií sú v našom prípade hormóny. Každý z nich riadi určitý proces a spolu vytvárajú jedinečný biorytmus zvaný menštruačný cyklus. Ak je všetko v poriadku, je pravidelný a bolesti pri ňom sú minimálne. A čo robiť ak to tak nie je?

  • Dĺžka jedného menštruačného cyklu sa ráta od prvého dňa krvácania až po prvý deň krvácania nasledujúceho.
  • Väčšinou cyklus trvá 28 až 30 dní. Tento interval je však veľmi individuálny.
  • Pri užívaní hormonálnych liekov môže byť dĺžka cyklu od 24 až do 35 dní, čo je stále úplne v poriadku.

Každá žena by mala vedieť ako funguje jej cyklus. Môže to využiť k zabráneniu neželaného tehotenstva alebo naopak, pri snahe o oplodnenie. Naše telo nás ľahšie počúva, keď vieme „ako na neho“. Celý menštruačný cyklus sa delí do viacerých fáz, ktoré sa pravidelne opakujú každý mesiac. Možno ich dávno dobre poznáš a možno o niektorých počuješ prvýkrát. Keď však chceme aby naše telo fungovalo tip-top, je dobré o nich vedieť aspoň tieto základy.

Ovariálny cyklus

Každé dievča sa narodí s určitým počtom vajíčok (zhruba 1-2 milióny). V puberte sa tento počet zredukuje na cca 500 000. Každý mesiac počas ovulácie dozreje z tohto pol milióna jedno vajíčko, ktoré je pripravené na oplodnenie (odborne ho nazývame Graafov folikul) a následne praská – dochádza k ovulácii. Vajíčko je zachytené fimbriami a putuje vajíčkovodom smerom do maternice. Tu dochádza k oplodneniu. Počas „putovania“ vajíčka na mieste po uvoľnenom vajíčku vzniká žlté teliesko, ktoré ak dôjde k oplodneniu pokračuje v produkcii progesterónu na udržanie tehotnosti. Ak nedôjde k oplodneniu toto žlté teliesko zaniká a na vaječníku vzniká „jazvička“ nazývaná „corpus albicans“. Cykly prebiehajú aj v maternici. Ovplyvňujú sliznicu, svalovinu aj krčok maternice.

Endometriálny cyklus

Endometrium – sliznica maternice je počas cyklu podrobená zmenám, konkrétne sa mení jej hrúbka. V prvej „proliferačnej fáze“ sliznica rastie až na výšku 5mm. Približne po 12-14 dňoch dochádza k ovulácii (uvoľneniu vajíčka) a po endometrii nasleduje fáza sekrečná. Sliznica sa pripravuje na uhniezdenie oplodneného vajíčka a jej výška dosahuje 7 mm. Tento proces trvá približne 14 dní. Ak k uhniezdeniu vajíčka nedôjde, a teda žena nie je tehotná, nasleduje posledná fáza. Zhruba na 26. deň cyklu prichádza menštruácia. Čo to znamená navonok poznáte. Vo vnútri tela sa sliznica zmršťuje, cievy vysychajú a prichádza k odlupovaniu sliznice a spolu s menštruačnou krvou odchádza z tela von.

Cervikálny cyklus

Počas menštruačného cyklu sa dejú zmeny aj na krčku maternice. Presnejšie na hliene, ktorý produkuje. Hlien mení počas cyklu svoju konzistenciu. V čase ovulácie sa stáva priechodnejším pre spermie a vytvára tak prijateľnejšie podmienky pre spojenie spermie s vajíčkom.

Vaginálny cyklus

Sliznica pošvy je pomerne citlivá na hormonálne zmeny vyvolané počas menštruačného cyklu. Počas prvej fázy cyklu pod vplyvom estrogénov dochádza k proliferácii (množeniu a rastu) buniek sliznice pošvy. Po ovulácii v druhej fáze cyklu pod vplyvom progesterónu dochádza k odlučovaniu buniek povrchovej vrstvy pošvovej sliznice.

Menštruácia je pravidelné krvácanie zapríčinené odlučovaním sliznice – endometria. Rozlišujeme ju podľa intenzity, dĺžky a frekvencie. Bežné trvanie je 5 dní, krátka menštruácia má 3 dni, dlhá môže trvať až 7. Intenzitu krvácania môžeme odhadnúť podľa počtu použitých vložiek. Primeraná spotreba je 1 vložka/tampón za menej ako 3 hodiny. Za silné krvácanie sa považuje spotreba viac ako 1 vložky/tampónu za hodinu.Interval medzi krvácaním je 28 dní, plus mínus 3 dni.