fbpx

Poradňa

 • 94. Otázka: Dobrý deň, mám 38 rokov jedno dieťa 10 mesačné a nepravidelný mesačný cyklus, zarastám nad hornou perou a brade a mám mastnú pleť a mierne akné od puberty do dnes a ešte aj nadváhu. Chcela by som si dať predpísať HAK na moje problémy. Akú HAK mi odporúčate? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Odporúčala by som Dienorette, Belaru, Belissu.

 • 93. Otázka: Je viac obľúbená antikoncepcia vo forme tabliet alebo vaginálny krúžok? Čo je výhodnejšie? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to veľmi individuálne a výber závisí od celkového zdravotného stavu a nárokov pacientky.

 • 92. Otázka: Dobrý deň pani doktorka, chcem sa opýtať, či by som mohla užívať HAK, ak mám histamínovú intoleranciu a pravdepodobne aj laktózovú intoleranciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete, ale poraďte sa aj s Vaším lekárom aj o tom, ktorú HAK vybrať.

 • 91. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký druh HAK (a či vôbec taký existuje) je pre mňa vhodný, ak mam trombofíliu ľahšieho stupňa. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK nie je vhodná, odporúčam prezervatív, vnútromaternicové teliesko, lokálnu antikoncepciu – krém.

 • 90. Otázka: Dobrý deň, mám 24 rokov a pred dvoma rokmi mi začalo silné akné. Chcem sa spýtať na Váš názor, či mi hormonálna antikoncepcia môže s týmto kožným ochorením pomôcť? Nikdy pred tým som HAK neužívala. Chcem sa spýtať, z Vašich skúseností s pacientkami aká HAK je na akné najlepšia a zároveň taká najšetrnejšia pre organizmus? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Je nutné absolvovať gynekologické vyšetrenie a endokrinologické vyšetrenie, až na základe týchto vyšetrení je možné vybrať vhodnú HAK, je to veľmi individuálne.

 • 89. Otázka: Dobrý deň. Teraz prvý krát som začala užívať hormonálne tabletky (Katya) a čítala som, že cestovanie s leteckou dopravou nie je odporúčané. Koľko dní mám vynechať tabletky pred odletom?

Odpoveď: Dobrý deň. Odporúčam dodržať pitný režim a pohyb, vysadiť HAK bezpodmienečne nemusíte.

 • 88. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, môžem užívať HAK aj keď som bola ako malá liečená na problémy s obličkami?

Odpoveď: Dobrý deň. Užívanie HAK závisí od stupňa poškodenia obličiek.

 • 87. Otázka: Dobrý deň, mám 18 rokov chcela by som sa informovať o antikoncepcii Qlaira nakoľko mi ju moja gynekologička predpísala, ale mám pocit, že mi nesadla. Mala som totiž pocit dýchavičnosti, pokašliavala som, prehnalo ma. Bola som na vyšetrení a všetko bolo ok. Neviem či je problém v tom, že mama mala pri pôrode nábeh na zrazeninu v nohe. Prosím poraďte mi, čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nábeh na trombózu neexistuje – buď je alebo nie je. Ak má mama ťažkosti so zrážaním krvi, odporúčam vám hematologické vyšetrenie, ktoré vám vylúči tzv. trombofilný stav, pri ktorom nie je možné užívať HAK. Ak sa nepotvrdí, HAK môžete užívať. Je možné, že to ale bude chcieť zmeniť HAK.

 • 86. Otázka: Dobrý deň, začala som užívať antikoncepciu Dienorette. Po pohlavnom styku mám krvavý výtok, nikdy pred tým, ako som začala s užívaním antikoncepcie sa to nestalo. Chcem sa opýtať, či to môže mať nejaký súvis, alebo mám urýchlene navštíviť lekára? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môže to súvisieť so začiatkom užívania HAK.

 • 85. Otázka: Dobrý deň, beriem HAK Sunya už 3 roky, o týždeň by som mala dostať menštruáciu. Po sexe s priateľom som začala krvácať ale len chvíľu. Je to normálne? Tabletky beriem včas a pravidelne. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Príčinou kontaktného krvácania po styku môžu byť aj zmeny na krčku maternice, zvlášť ak sa vám to doteraz nikdy pri HAK nestalo, odporúčam gynekologické vyšetrenie.

 • 84. Otázka: Dobrý deň. Beriem antikoncepciu Triquilar už 11 rokov, teraz mám isť na operáciu žlčníka. Musím antikoncepciu vysadiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Vysaďte ju.

 • 83. Otázka: Dobrý deň. Už od mojich 18 rokov beriem HAK, mám 25 rokov, pravidelnú menštruáciu a pravidelne cvičím – crossfit. Teraz v sobotu som bola tiež cvičiť a bolo to zamerané len na brušné svalstvo – mám aj svalovicu a večer som si všimla na nohavičkách krv. Momentálne mi ešte ostáva 6 tabletiek do začatia menštruácie a posledný týždeň som mala aj bolesti v hrdle a mala som niečo ako chrípku. A dnes som si našla zas také akoby špinenie na nohavičkách. Myslíte, že som si mohla presiliť spodné brušné svalstvo a takto telo reaguje? Robila som si aj tehotenský test a tehotná nie som. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Myslím, že to je kombinácia viacerých faktorov, ktoré popisujete. Ak sa to stane len výnimočne netreba to riešiť, buďte pokojná.

 • 82. Otázka: Dobrý deň prajem, včera o 21:00h. som vôbec prvý krát užila HAK – značka Vreya. O 4:30h mi však prišlo nevoľno a začala som zvracať. Zvracala som spolu 4x a 1x som mala aj hnačku. Bola som kvôli tomu hore do 8:30h, pretože som zavracala v hodinových intervaloch. Rozmýšľam, že HAK vysadím. Môžem postupovať tak, že druhú tabletku z blistra jednoducho neužijem? A vy by ste mi prosím odporučili naďalej túto HAK užívať alebo ju vysadiť? Bolo mi naozaj veľmi zle. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Príčinou nevoľnosti mohlo byť úplne niečo iné. Ak ste už druhú tabletku neužili, odporúčam HAK neužívať až od nového cyklu.

 • 81. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať užívam HAK Aidee a mam nohu v sadre a na chirurgii mi doktor kvôli tomu predpísal injekcie Clexane. Môže to oslabiť účinok HAK? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK neužívajte!

 • 80. Otázka: Dobrý deň. Užívam antikoncepciu Lindynet 30. Mala som zápal priedušnice a užívala som antibiotiká Zinat. Viem, že počas užívania niektorých antibiotík je účinok antikoncepcie oslabený, ale keď som mala lieky na 5 dní, tak cca po 8 dňoch by mala už fungovať na 99,9% alebo je jej účinok oslabený celý cyklus?

Odpoveď: Dobrý deň. Účinok je znížený celý cyklus.

 • 79. Otázka: Dobrý deň užívam antikoncepciu Ebelya a obvodná lekárka mi predpísala antibiotikum Suprax, kvôli zápalu priedušiek. Oslabujú tieto antibiotiká účinnosť HAK? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Chráňte sa celý cyklus doplnkovo.

 • 78. Otázka: Dobrý deň. Už dlhodobo užívam HAK Yaz. Dnes mi praktický lekár predpísal antibiotiká Klacid SR 500mg na 7 dní. Znižujú tieto antibiotiká účinky HAK? Ak áno, aký čas po ich dobratí sa mám chrániť aby sa zasa obnovil účinok HAK? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte do ďalšieho blistra.

 • 77. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK Aidee a teraz musím užívať aj antibiotika Cedax. Chcem sa opýtať, či môžem užívať aj HAK aj antibiotiká. Moja doktorka mi nevedela odpovedať… Cedax obsahuje ceftibuten a moja HAK Aidee hakdienogest/etinylestradiol. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v užívaní HAK, ale chráňte sa aj iným spôsobom.

 • 76. Otázka: Dobrý deň, užívam kvapky Stoptusin a antibiotiká Azithromycin Actavis 500mg . Znížia mi účinok HAK Dienorette? Som na 10.tabletke a atb mám na 3 dni. Treba sa chrániť do konca blistra? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Chráňte sa.

 • 75. Otázka: Dobrý deň, prosím Vás, neviete mi poradiť, či liek Degasin – proti nadúvaniu, môže znižovať účinok HAK? Ďakujem krásne.

Odpoveď: Dobrý deň. Na pravidelné užívanie Degasinu pozor, vo veľkej miere môže ovplyvniť vstrebávanie HAK, najmä ak sa používajú spolu.

 • 74. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať či dlhodobé užívanie liekov Imuran a Medrol znižujú účinnosť HAK a treba sa chrániť aj inak? Užívam Yaz.

Odpoveď: Dobrý deň. Znižujú účinok HAK.

 • 73. Otázka: Dobrý deň. Znižuje účinok HAK (Lunytta) penicilín? Znižuje ho, alebo ho úplne zastaví? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Znižuje.

 • 72. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem kvapky Gynex užívať súčasne s HAK, chcem tieto kvapky užívať kvôli akné a detoxikácii tela, nie ako väčšina žien kvôli otehotneniu, keďže by mali zvyšovať plodnosť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Neodporúčam túto kombináciu.

 • 71. Otázka: Otázka: 28.03.2017 – Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či antibiotiká Zinnat môžu znižovať účinnosť HAK Aidee.

Odpoveď: Dobrý deň. Zinnat znižuje účinok HAK, je predpoklad zníženia ochrany.

 • 70. Otázka: Dobrý deň, prosím Vás, ovplyvňuje atb Azitrox účinok antikoncepcie?

Odpoveď: Dobrý deň. Áno.

 • 69. Otázka: Dobrý deň. Chcela by som Vás opýtať. Ak užívam antibiotikum Fromilid 500mg a mám HAK Dienorette, budem chránená na 100% ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte.

 • 68. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, na ovplyvňovanie účinku antikoncepcie Mycomax-om. V príbalovom letáku sa píše, že Mycomax ovplyvňuje účinok antikoncepcie, takže predpokladám, že nasledujúcich 7 dní je potrebné sa chrániť aj inak? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte celý cyklus.

 • 67. Otázka: Dobrý deň. Znižujú lieky AFLAMIL, MYDOCALM, MAGNEROT, účinok antikoncepcie Maitalon? Som chránená? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Znižujú, chráňte sa doplnkovo.

 • 66. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK Maitalon už asi 5 rokov a momentálne i antibiotikum Augmentin 1g + Milgamma N + probiotikum + Mig-400. Môže to spôsobovať vzájomnú interakciu liekov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte.

 • 65. Otázka: Dobrý deň, užívam dlhodobo HAK Yadine, v piatok som bola na sekciu zuba, dr. mi predpísal Dalacin c. Som asi v polovičke blistra HAK a začala som špiniť. Mám prerušiť HAK, aby som dostala normálnu menštruáciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v liečbe aj v HAK, ale doplnkovo sa chráňte.

 • 64. Otázka: Dobrý deň, minulý rok mi diagnostikovali syndróm PCO. Doktorka mi spravila krvné vyšetrenie a odporučila mi užívať antikoncepciu až dovtedy, kým nebudem chcieť otehotnieť, pretože potláča tento syndróm. Na internete som čítala že antikoncepcia sama o sebe spôsobuje tento problém . Nie je nejaká alternatíva riešenia tohto syndrómu, resp. dá sa to úplne vyliečiť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK tento problém nespôsobuje!!!

 • 63. Otázka: Dobrý deň, v júli 2017 som vysadila HAK po 1,5 roku užívania. Od toho mesiaca až dodnes som nemala menštruáciu, čo je už pol roka. Po odobratí krvi na hormonálny profil mi zistili, že mám nízku hladinu progesterónu a estrogénu. Potvrdilo sa to aj ultrazvukovým vyšetrením u gynekológa. Predpísal mi tb Duphaston, aby som dostala menštruáciu, lenže ani po 2 týždňoch brania liekov som ich nedostala. Môže za nízku hladinu hormónov HAK, ktorú som brala? Ako si naspäť zvýšim hladinu? Budem musieť fungovať už iba na tb, ktoré mi vytvárajú hormóny? Je možné, že ak budem chcieť otehotnieť, ak sa mi vôbec podarí a otehotniem, že potratím? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK tento stav určite nespôsobila. Odporúčam dovyšetriť kompletný hormonálny profil, prípadne endokrinologické vyšetrenie.

 • 62. Otázka: Pekný deň prajem po vysadení antikoncepcie som nedostala menštruáciu 3 mesiace tak som išla ku gynekológovi na vyvolanie menštruácie. Keď som dostala menštruáciu, išla som na krv na hormonálny profil. Výsledky HP boli v norme avšak extrémne nízky AMH hormón s hodnotou 0,93. Aká je šanca prirodzene otehotnieť ? Som z toho skutočne nešťastná. Mám 25 rokov a nerozumiem čo tak ovplyvnilo tento hormón či už dlhodobé užívanie antikoncepcie, alebo kde nastal problém. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK negatívne neovplyvňuje AMH. Šanca na otehotnenie samozrejme je, aj keď nižšia.

 • 61. Otázka: Dobrý deň… Nijak sa nechránim ale nechcem otehotnieť… Bojím sa brať hormonálnu antikoncepciu, pretože vraj sa z nej priberá… je to mýtus alebo z nej naozaj priberiem? Je nehormonálna antikoncepcia rovnako účinná?

Odpoveď: Dobrý deň. Z HAK sa nepriberá, nehormonálna antikoncepcia nedosahuje účinok hormonálnej.

 • 60. Otázka: Pravidelne užívam HAK Lindynette 20. Viem, že TEORETICKY som chránená pred počatím neustále. Zaujíma ma, či prípadné plodné a neplodné dni -pri užívaní uvedenej HAK – sa vypočítajú tak isto, ako keby som neužívala žiadnu antikoncepciu? T.j. potrebovala by som vedieť, kedy je najväčšie riziko otehotnenia (najnižšia hladina ochrany) pri dodržaní všetkých pravidiel užívania tabletiek? Existujú vôbec rizikovejšie dni? Napr. prvých pár dní užívania po menštruácii? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri pravidelnom a dôslednom užívaní HAK plodné a neplodné dni nie sú, lebo HAK blokuje ovuláciu! To je vlastne princíp HAK.

 • 59. Otázka: Dobrý deň, naša učiteľka náboženskej výchovy nám opakovane hovorí, že hormonálna antikoncepcia je nezdravá, znižuje šancu otehotnieť po vysadení a je väčšia pravdepodobnosť výskytu rakovinu krčka maternice. Je to pravda? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie je to pravda.

 • 58. Otázka: Dobrý deň, užívam hormonálnu antikoncepciu už 4 rok a rada by som ešte pokračovala. Nie je to príliš škodlivé alebo nebezpečné, keď sa užíva takú dlhu dobu? Nebudem mať potom po vysadení problém s otehotnením? Nemôže byť potom moje bábätko vplyvom tých hormónov poškodené? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK sa môže užívať aj dlhodobo. Či nebudete mať ťažkosti s tehotenstvom neviem, lebo ste sa zrejme o dieťa nikdy doteraz nepokúšala, ale vplyvom HAK k sterilite nedochádza a k poškodeniu plodíkov taktiež nie.

 • 57. Otázka: Dobrý večer, užívam antikoncepciu Zoely od 18 rokov v 19 rokoch som ju na rok vysadila z dôvodu mierneho zápalu žalúdka a tenkého čreva. V 20 rokoch som opäť začala Zoely užívať. Mám 21 rokov a bol mi zistený prolaps mitrálnej chlopne 1.stupňa. Je potrebné antikoncepciu vysadiť? Nikdy som nemala žiadne vedľajšie účinky počas užívania Zoely. Môže byť prolaps spôsobený aj antikoncepciou ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Prolaps chlopne HAK nespôsobuje. Je nutné konzultovať užívanie s internistom, ale nemyslím, že by to mal byť pri bezpríznakovom prolapse problém.

 • 56. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať či na antikoncepciu Levonile sa môže užívať alkohol. Má to nejaký vplyv na účinok?

Odpoveď: Dobrý deň. Akákoľvek HAK sa s alkoholom nemá kombinovať, aspoň nie bezprostredne po HAK užívať alkohol. Celkovo je prípustné len malé množstvo alkoholu pri užívaní HAK. Odporúčam užívať HAK ráno a až večer zájsť na drink.

 • 55. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či účinok antikoncepcie môže znížiť prejedanie sa. Trpím tým hlavne vo večerných hodinách, kedy beriem aj antikoncepciu. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie.

 • 54. Otázka: Dobrý deň, môžu byť vedľajším účinkom užívania / zmeny HAK vyrážky na koži? Znižujú antihistaminiká alebo Ditiaden účinok HAK?

Odpoveď: Dobrý deň. HAK práve naopak, pomáha pri problémoch s pleťou. Antihistaminiká účinok neznižujú.

 • 53. Otázka: Dobrý deň, môžem vo vyššej miere užívať vitamíny B6 a B12, aj keď beriem HAK? a bylinky (šalvia, túžobník, skorocel) alebo bazu čiernu tiež môžem?

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete.

 • 52. Otázka: Dobrý deň, mám sezónnu alergiu a zabudla som sa lekárky opýtať, či dané lieky neznižujú účinok HAK Softinelle. Ide o Opatanol očné kvapky, Ophthalmo Hydrocortisonum Leciva očnú masť a Desloratadine Actavis 5 mg. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete užívať HAK.

 • 51. Otázka: Dobrý deň. Začala som užívať Euthyrox50 a chcela by som nejakú antikoncepciu. Som po dvoch pôrodoch, počas tehotenstiev som si pichala Clexane 0,5. Mala som problémy so zrážanlivosťou. Teraz si už nič nepichám. Teliesko nechcem. Mam 33 rokov. Viete mi niečo odporučiť? Mne moja lekárka povedala, že pri Euthyroxe nemôžem žiadnu HAK. Je to pravda? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri užívaní Eúthyroxu nie je HAK kontraindikovaná, informujte o tom ale svojho endokrinológa, niekedy je potrebné upraviť dávku lieku.

 • 50. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK Ebelya, chcela by som sa spýtať, na ktoré rastlinky mám dať pozor okrem ľubovníka? Momentálne pijem pravidelne materinu dúšku a zmes Pachaka (zloženie: Koriander siaty (Coriandrum sativum), granátové jablko (Punica granatum), kardamom obyčajný (Elettaria cardamomum), škoricovník tamala (Cinnamomum tamala) listy, škoricovník tamala (Cinnamomum tamala) kôra). Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Vyhýbať sa ľubovníku nateraz stačí.

 • 49. Otázka: Dobrý deň. Užívam HAK Laverette a chcem sa opýtať, či som chránená pred otehotnením aj počas 7 dní s placebo tabletami, v čase očakávania menštruácie. Nemôže sa stať, že menštruácia prejde v prvé dva-tri dni a začnú dozrievať folikuly a prebehne skorá ovulácia? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ste chránená.

 • 48. Otázka: Dobrý deň. Užívam HAK. Je problém, ak mám hnačku počas 7-dňovej pauzy? Ako dlho sa treba chrániť?

Odpoveď: Dobrý deň. Ste stále chránená.

 • 47. Otázka: Dobrý deň, používam HAK asi 2 roky (Mistra) a mala som teraz týždeň pauzu. Včera večer som si mala dať prvú tabletku, ale dala som si ju až dnes o desiatej ráno. Som chránená alebo je znížená účinnosť HAK? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ochrana nie je spoľahlivá, doplnkovo sa chráňte.

 • 46. Otázka: Dobrý deň, na konci blistra HAK Maitalon som bola chorá a užívala som antibiotiká, ktoré mali vplyv na HAK a mala som veľa krát aj hnačku počas dňa. Teraz mám pauzu od užívania 7 dní. Na ôsmy deň idem začínať nový blister HAK, chcem sa opýtať či budem od začiatku užívania nového blistra tabliet hneď chránená, alebo sa mám chrániť prvých 7 dní? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte.

 • 45. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak užívam antikoncepciu Desirett, či môžem otehotnieť ak nemám pravidelnú menštruáciu a keď si zabudnem dať liek a užijem ho o niekoľko hodín neskôr. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Berte HAK v tú istú hodinu, najneskôr však do 12 hodín po zvyčajnom čase a ste chránená.

 • 44. Otázka: Dobrý deň. Chcem sa vás opýtať, dobrala som antikoncepciu, mala som menštruáciu, ale nové balenie som už nezačala užívať. Ako dlho ešte má antikoncepcia účinok? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Účinok HAK končí menštruáciou.

 • 43. Otázka: Dobrý deň, v internetových diskusiách som sa dočítala, že prvá antikoncepcia je účinná až po mesiaci užívania. Je to prosím pravda? Mám sa až mesiac chrániť napr. kondómom? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Výrobcovia garantujú, že nechránený styk je možné mať po prvých 8 dňoch užívania HAK, myslím, že by bolo vhodné sa chrániť prvých 14 dní.

 • 42. Otázka: Dobrý deň. S HAK začínam, gynekológ mi povedal, že mám počkať na prvý deň menštruácie. Nie som si istá, či je to deň, kedy mi mám začať menštruácia, začnem špiniť alebo mi začne normálne menštruačné krvácanie. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK začnite brať, keď začnete krvácať.

 • 41. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné si zobrať antikoncepciu aj pri slabej menštruácii, takzvanom špinení? Moja gynekologička mi poradila počkať na normálnu menštruáciu, lenže teraz mám už druhú a je tiež veľmi slabá – také špinenie. Je to moja prvá antikoncepcia. Tak teraz neviem kedy mám začať. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Ak sa nedostaví silnejšie krvácanie, začnite s HAK.

 • 40. Otázka: Dobrý deň. Začínam s užívaním HAK. Keďže moja menštruácia vždy začína špinením tak som si prvú tabletku vzala hneď v ten deň. Lenže po dvoch dňoch som prestala špiniť. Mám tie tabletky užívať aj naďalej alebo to mám prerušiť a pokračovať až keď dostanem menštruáciu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v užívaní HAK.

 • 39. Otázka: Dobrý deň, užívam tretí mesiac antikoncepciu, tabletky užívam pravidelne a teraz by som mala mať o 5 dní 7-dňovú pauzu. Pred tromi dňami mi však už začalo špinenie a dnes som mala aj slabý krvavý výtok. Je možné, že môžem dostať menštruáciu aj skôr? Je to normálne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Na začiatku užívania HAK je to prípustné.

 • 38. Otázka: Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Brala som HAK 5 rokov z dôvodu endometriózy a dala som si 2-mesačnú pauzu v braní HAK. Som prvý mesiac po vysadení ale nedostavila sa menštruácia. Je to v poriadku? Môže sa to prípadne vrátiť do normálu keď ju opäť začnem užívať? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Po vysadení je to pomerne častá vec, odporúčam počkať.

 • 37. Otázka: Dobrý deň, dlhodobo užívam antikoncepciu Mistra cca 3 roky. Nikdy som nevynechala tabletku a poctivo ich beriem v tú istú hodinu. Nemala som ani hnačky a ani som nezvracala, nebola som chorá a nebrala som žiadne antibiotiká. Za posledné dva mesiace sa mi stalo, že som menštruáciu dostala predčasne. Pred mesiacom som ju dostala, keď mi ostali ešte dve tabletky v blistri a tento mesiac mi prišla ešte skôr. Neviete, prosím, kde môže byt problém? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Na cyklus aj HAK môžu mať vplyv aj iné faktory…stres, iné ochorenia,…odporúčam pokračovať ešte v HAK, ak sa stav neupraví, zmeňte HAK.

 • 36. Otázka: Dobrý večer, chcela by som sa opýtať asi pred 5 dňami som vysadila HAK, no dnes som mala také čudné pocity v oblasti podbruška a začala som špiniť a teraz podvečer som začala aj trošku krvácať. Menštruáciu mám mať až o cca 15 dní. Čo to môže byť? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Vysadiť HAK je možné po dobratí celého blistra, nie kedykoľvek, ináč hrozí nepravidelné krvácanie.

 • 35. Otázka: Dobrý deň, užívam tri roky HAK Karhla. Nikdy som nevynechala ani jednu tabletku, vždy užívam v cca rovnakom čase. Menzes sa dostaví vždy presne v ten istý deň. No teraz už 4 dni pred menzesom som začala špiniť. Nikdy predtým sa to nestalo. Čím to môže byť spôsobené? Tehotná byt nemôžem, keďže som tabletku nevynechala + pred 10 dňami som bola na gynekologickej preventívnej prehliadke a všetko bolo v poriadku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Aj pri sebapresnejšom užívaní sa takýto stav môže občas vyskytnúť. Neriešte to a normálne pokračujte v HAK. Ak sa to bude opakovať zvážte s gynekologičkou zmenu HAK.

 • 34. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK asi 3 roky, zo začiatku mi upravila cyklus a zmiernila bolesti. Postupne mi však menštruácia slabla a skracovala sa dĺžka jej trvania. Teraz už niektoré mesiace sa ani nedostaví, prípadne je v trvaní max. 2 dni a takmer s nulovou intenzitou. Gynekologička mi vravela, že je to v poriadku, menštruovať žena nemusí každý mesiac, stačí aj raz-dva krát za rok a je bežné, že HAK cyklus zastavuje. Chcem sa opýtať na Váš názor. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Súhlasím s Vašou lekárkou, ale ak vám tento stav prekáža zmeňte HAK.

 • 33. Otázka: Dobrý deň, už štvrtý rok užívam Mercilon, nezabudla som vziať žiadnu tabletku, v pondelok som vzala poslednú tabletku a hneď som začala mať normálnu menštruáciu, pričom normálne ju mávam až na 4 deň v rámci 7 dňovej pauzy. Predtým som bola chorá, ale nebrala som žiadne antibiotiká, iba so si varila zázvorový čaj a dala si nejaký paralen. Nikdy sa mi to nestalo. Čím to môže byť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ide o následok choroby.

 • 32. Otázka: Dobrý deň, tento pondelok v prvý deň menštruácie som začala brať antikoncepciu Lunytta, je možné, že sa vplyvom užívania antikoncepcie oslabí už aj táto prvá menštruácia? Krvácať krvácam, ale asi polovičnou intenzitou ako zvyčajne. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň. Je to možné.

 • 31. Otázka: Dobrý deň, od pondelka do štvrtka som si nevzala antikoncepciu, lebo som ju zabudla doma a bola som na internáte. Stala sa mi taká vec, že dnes – vo štvrtok som dostala menštruáciu, ktorú som mala dostať až o 12 dní. Ako mám postupovať? Ráno som si dala dve tabletky – pondelňajšiu a utorkovú, ale to asi bola chyba. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Bola to chyba. Odmenštruujte a počkajte do ďalšej menštruácie, ináč budete dlhodobo krvácať a až potom začnite nový blister.

 • 30. Otázka: Dobrý deň, keďže som bola unavená, tak som si dala HAK 5 minút predtým, ako si ich zvyčajne dávam a prebudila som sa na pripomienku, ktorá mi zvoní v rovnakých intervaloch a automaticky som užila ďalšiu tabletu… Až keď som ju prehltla som si spomenula, že som si jednu už dávala. Je to veľký problém keď som užila 2 antikoncepčné tabletky? Účinok HAK ostáva rovnaký? A ako mam postupovať ďalej v užívaní HAK? Ďakujem Vám za cennú radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v užívaní, ste chránená. Po pauze začnite nový blister.

 • 29. Otázka: Dobrý deň, antikoncepciu Minerva beriem už vyše 6 rokov nepretržite. Vplyvom stresu a nervozity zo školy (pred štátnicami) som si z posledného blistra zabudla dať dve tabletky (v rozmedzí asi 1 týždeň). Hneď na druhý deň ako som si spomenula som tabletky užila. Včera sme mali s priateľom nechránený styk. Chcem sa spýtať, či je teraz účinok AK veľmi oslabený a aké je riziko otehotnenia. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň. Ak ste vynechali tabletky v prvom týždni riziko je vysoké.

 • 28. Otázka: Dobrý deň, tento mesiac som namiesto 7 dnovej pauzy pri užívaní HAK bola bez tabliet 8 dni, lebo v lekárni nemali moju značku HAK. Koľko dní sa treba chrániť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Chráňte sa 14 dní.

 • 27. Otázka: Dobrý deň. Už asi 4 roky beriem HAK. Tento mesiac som po 14. dni skončila blister, pretože som bola odcestovaná. Avšak 14. deň a tiež 17. (včera ) som mala pohlavný styk. Prosím Vás ako mam pokračovať ? Je možné nastaviť 7 dňovú pauzu ? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte s novým blistrom od začiatku menštruácie.

 • 26. Otázka: Dobrý deň. Som chránená keď som zabudla užiť 2 tabletky antikoncepcie po sebe v prvom týždni a užila som až tretiu (t.j. prvá v druhom týždni)? Mala som aj bolesti v podbrušku a špinenie. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie ste chránená a môžete mať nepravidelné krvácanie.

 • 25. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, ako mám užívať tabletky Daylette, ak som si ich zabudla vziať dva dni po sebe (je to 10 a 11-sta tabletka v balení). Pohlavný styk som nemala. Vopred za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte ďalej podľa dní, vynechané tabletky neužívajte, ale chráňte sa doplnkovo celý cyklus.

 • 24. Otázka: Dobrý deň, bolo by možné vynechať 7 dňovú prestávku a hneď začať brat nový blister so zámerom posunutia cyklu? Respektíve ako inak sa dá ešte posunúť cyklus? Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Áno, vynechajte pauzu a pokračujte v novom blistri, ktorý doberte celý. Menštruáciu dostanete v ďalšej prestávke.

 • 23. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať. Pravidelne beriem antikoncepciu Logest. Idem na dovolenku a chcem si posunúť menštruáciu (aby mi prišla skôr). Prestala som brať HAK o 14 dní skôr. Som teraz chránená? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Menštruácia sa reguluje nie tým, že prestanete užívať HAK skôr, lebo si spôsobíte nepravidelné krvácanie, ale tak, že budete kontinuálne pokračovať v užívaní 2 blistrov bez prestávky. Nie je zachovaný účinok HAK.

 • 22. Otázka: Dobrý deň. Kvôli dovolenke som vynechala pauzu a teda brala dva blistre po sebe. Od včera som začala zvracať spolu s hnačkou. Mám do konca druhého blistra ešte týždeň aj dva dni. Chcem sa opýtať, či je možné, že mi tieto črevné problémy mohli spôsobiť vynechanie pauzy aj či sa nejako znížila účinnosť tabliet a či si mam hneď urobiť pauzu a nedobrať druhé balenie alebo dobrať celé balenie aj napriek tomu že vraciam viackrát za deň, hnačka ustúpila. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ak je to možné, pokračujte v užívaní HAK, ale sa aj doplnkovo chráňte. Hnačku a zvracanie nespôsobila skutočnosť vynechania 7 dňovej pauzy.

 • 21. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či som stále chránená, ak som namiesto 7 dňovej pauzy urobila pauzu len 2 dni a dnes tabletku vzala, pretože potrebujem presunúť deň cyklu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ste chránená.

 • 20. Otázka: Dobrý večer, dnes mi lekár predpísal novú HAK s odlišným dávkovaním (24aktívnych tbl+ 4placebo tablety) a doteraz som užívala tú bežnú 21tbl+7 dní mala pauzu. Neviem odkedy mám začať užívať novú HAK, pretože momentálne mi chýba dobrať ešte 5 tbl z pôvodných 21, t.j. ešte nemám obdobie bez užívania tabliet. Mám si dať 7 dní prestávku skôr, alebo prednostne prejsť na novú HAK? Ďakujem za radu!

Odpoveď: Dobrý deň. Doberte pôvodné HAK a začnite s novou HAK bez prestávky.

 • 19. Otázka: Dobrý deň. Prechádzala som z jednej HAK na druhú, zo Sunye na Aidee. Moja lekárka mi povedala, aby som dobrala Sunyu a po 7 dňovej pauze mám začať brať Aidee a budem normálne chránená pred otehotnením. Má pravdu? Som chránená? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Zvyčajne odporúčame pokračovať bez prestávky.

 • 18. Otázka: Dobrý deň, tento mesiac som prechádzala z HAK Regulon na HAK Lindynette 20. Dobrala som blister Regulonu, 7dnova pauza a potom som začala Lindynettom. Vždy som menštruáciu dostavala na tretí deň od poslednej tabletky, dnes je to však už piaty deň a stále nič. HAK som brala poctivo, nezabudla som ani jednu tabletku, nemala som hnačky ani som nezvracala, antibiotiká som nebrala. Je možné že som tehotná? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to pravdepodobne spôsobené zmenou HAK. Tehotenstvo nepredpokladám.

 • 17. Otázka: Dobrý deň, mám 51 rokov, užívam HAK tabletky. Menzes mám v poriadku a pravidelne. Dokedy môžem užívať tabletky? Zatiaľ nepociťujem príznaky menopauzy. Keď užívam hormonálne tabletky, tak ani nebudem cítiť? Ako sa dozviem, že kedy nastane menopauza? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri užívaní HAK príznaky menopauzy spontánne nenastanú, cyklus budete mať pravidelný. Bezpečná doba užívania hormonálnej terapie je daná 5 rokmi. Máte teda 2 možnosti: 1. užívať HAK do 55 rokov, ale pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, 2. vysadiť HAK, počkať ako sa budete bez HAK cítiť a potom zvážiť ďalší postup, pravidelne absolvovať prehliadky u gynekológa.

 • 16. Otázka: Dobrý deň, mám 46 rokov a 13 rokov užívam HAK, momentálne užívam Dienorethe. Môžem pokračovať v užívaní Dienorethe alebo treba zmeniť HAK? Ako dlho môžem užívať HAK? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete ju užívať až do menopauzy.

 • 15. Otázka: Dobrý deň. Mám 42 rokov a pani doktorka mi zmenila HAK na Tri-Regol z dôvodu špinenia mimo cyklu. Prvé dva mesiace všetko o.k., tretí mesiac v strede užívania blistra som mala špinenie až do menštruácie. Beriem štvrtý blister a znova sa mi objavilo špinenie, je však už miernejšie. Ako mám ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Počkajte ešte so zmenu HAK aspoň jeden mesiac, ak sa to zopakuje, je nutná zmena.

 • 14. Otázka: Dobrý deň. Môže dlhodobé užívanie HAK (viac ako 10 rokov) spôsobiť predčasnú menopauzu? Chodím pravidelne na krvné testy, prejavilo by sa to niekde? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie.

 • 13. Otázka: Dobrý deň, mám 43 rokov a asi druhý rok beriem antikoncepciu Seasonique, pri ktorej mávam menštruáciu každý tretí mesiac. Pri nej sa plynule berú tabletky 91 dní, potom je menzes. Som s ňou spokojná, nemám žiadne vedľajšie príznaky. Beriem ju kvôli veľmi silnej a bolestivej menštruácii trvajúcej aj 10 dní. Asi pred dvoma mesiacmi som náhodne zistila, že mám vysoký krvný tlak (165/95). Po vyšetreniach som dostala tabletky Noliprel a tlak sa mi upravil. Môžem užívať HAK pri vysokom tlaku? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri hypertenzii ide vždy o spoluprácu gynekológa a internistu. Závisí od vášho zdravotného stavu, či je možné z hľadiska internistu HAK užívať. Je vhodné navštíviť aj gynekológa.

 • 12. Otázka: Dobrý deň. So po pôrode 7 týždňov, nekojím. Dala som si predpísať antikoncepciu, menzes po pôrode som ešte nemala. Môžem začať užívať antikoncepciu už teraz alebo je nutne počkať na prvý menzes? Ak ju začnem užívať hneď, stačí sa chrániť 7 dní od začiatku užívania? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Ideálne by bolo počkať na menštruáciu a chrániť sa 7 dní.

 • 11. Otázka: Dobrý deň. Mam trojmesačného synčeka, ktorého kojím a začala som užívať HAK Desirette. Prvá menštruácia trvala 6 dní, ale teraz som začala krvácať opäť – mimo cyklu. Čo mám robiť? Mám antikoncepciu prestať užívať alebo počkať či krvácanie prestane? Ako dlho môžem krvácať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Takéto krvácanie je pri tejto HAK pomerne časté, pokračujte ďalej.

 • 10. Otázka: Dobrý deň, som 6 mesiacov po pôrode, dostala som menštruáciu (nejakú silnú), dojčím. Mám tri otázky: 1. nie je silná menštruácia znakom, že mám už málo mlieka? 2. Chcem začať brať HAK Isanivu, v ktorý deň je ideálne začať? 3. Užívam Euthyrox 50, môžem obidve tabletky (Euthyrox a Isanivu) užiť naraz ráno alebo si mám nechať medzi užívaním nejaký časový odstup? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. 1. otázka- nie 2. otázka- najlepšie prvý deň nového cyklu 3. otázka- odstup aspoň 1 hodiny.

 • 9. Otázka: Dobrý deň. Som 11 mesiacov po pôrode a stále dojčím. Už 4 mesiace užívam antikoncepciu Isaniva a celé 4 mesiace špiním. Upraví sa to? Alebo mam zmeniť antikoncepciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri dojčení veľa možností s HAK nemáte, všetky sú prakticky rovnaké.

 • 8. Otázka: Dobrý deň. Lekárka mi predpísala antikoncepciu Desirett, keďže dojčím a povedala, že ju mám začať brať v prvý deň menštruácie… 7 týždňov po pôrode som dostala menštruáciu, od prvého dňa užívam tabletky, no problém je v tom, že menštruácia mi trvá už 12 dní. Je to normálne? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri tejto HAK je nepravidelné a predĺžené krvácanie časté.

 • 7. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem antikoncepciu Nuvaring užívať 4 týždne v kuse a na 28. deň si krúžok vymeniť za nový. Som stále chránená? Viac by mi vyhovovalo užívať antikoncepciu bez voľného týždňa a bez krvácania. Viaceré dievčatá tvrdili, že im také užívanie schválil gynekológ.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to možné, ste chránená.

 • 6. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne použitia Nuvaringu. Po 3 týždňoch som si ho vybrala, prišla mi menštruácia, teraz som si ho po týždňovej pauze opäť vložila presne podľa návodu, presne aj na danú hodinu. Moja otázka znie, či je ochrana pred otehotnením okamžitá po jeho vložení alebo treba čakať par dni, v letáku som sa to nedočítala. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Ochrana je okamžitá.

 • 5. Otázka: Dobrý deň, používam antikoncepčné náplaste Lisvy. Momentálne som mala 4.týžeň bez, teda menzes. Vždy ďalšiu mením v sobotu. Zabudla som si však prvú náplasť z nového cyklu nalepiť včera a urobila som tak dnes, čiže o deň neskôr. Je to v poriadku? Mám zmeniť deň výmeny na nedeľu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Zmeňte deň výmeny.

 • 4. Otázka: Dobrý deň. Už asi pol roka používam antikoncepčné náplaste. Včera som si odlepila poslednú nálepku na tento mesiac. Tieto dva dni som v podstate bez náplastí a v pondelok by som mala dostať menštruáciu. Dnes som s priateľom mala nechránený styk a nedali sme si pozor. Bola som chránená? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nemajte obavy, ste chránená.

 • 3. Otázka: Dobrý deň, užívam Deflagyn. Chcem sa opýtať či tento lokálne aplikovaný liek ovplyvňuje účinok hormonálnej antikoncepcie Nuvaring. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Neodporúčam kombinovať vaginálnu HAK s Deflagynom.

 • 2. Otázka: Dobrý večer prajem. Mám 20 rokov a vážnejší vzťah a s priateľom som sa rozhodla, že začnem brať HAK ale mám obavy, že priberiem na váhe alebo, že mi uškodí to moje občasné fajčenie tak sa chcem opýtať či by mi stačila aj antikoncepcia čo sa predáva na voľný predaj alebo musím ísť na vyšetrenie ku gynekológovi? A ešte to, že sa chystám do zahraničia s priateľom na dlhšiu dobu a keď si dám predpísať HAK tak najviac na akú dlhú dobu predpíše lekár? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Tabletková forma HAK nie je na voľný predaj, preto je nutné gynekologické vyšetrenie. Lekár vám môže predpísať HAK aj na 6 mesiacov.

 • 1. Otázka: Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi vysvetliť aký je rozdiel medzi Belarou a Mistrou? Dlhší čas som užívala Mistru, ale teraz som v zahraničí a zašla som k tunajšej lekárke. Nejakým nedopatrením sa stalo, že mi moja lekárka napísala recept na Belaru, namiesto Mistry. Môžem bez obáv začať užívať Belaru alebo si vypýtať recept na Mistru? (Ide o to, že na gynekológii je dlhá čakacia doba na termín, a tabletku potrebujem zobrať už dnes). Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Rozdiel je v zložení HAK. Obe HAK sú ale spoľahlivé, takže vlastne dôjde len k zmene HAK.