V týchto dňoch nami otriasajú správy o šírení pandémie COVID-19 nielen vo svete a Európe, ale nakazených pribúda každým dňom aj na Slovensku. Z každej strany počúvame, že sa máme správať zodpovedne voči sebe aj ostatným a umývať si ruky, dezinfikovať veci v domácnosti, nosiť rúško na tvári, nestretávať sa s kamarátmi a podobne.

Celkové zdravie

Ak by sme tému zodpovednosti poňali z hľadiska celkovej starostlivosti o svoje zdravie a o svoje telo, nemohli by sme vynechať ani záležitosti, ktoré by mali byť pre nás samozrejmé po celý život. Zdravé stravovanie, dobrý spánkový režim či nevyhnutnosť aktívneho pohybu sa netýka len obdobia, kedy vo svete vládne pandémia, toto by sme mali dodržiavať celý náš život.

Ochrana pred neželaným tehotenstvom

Otázka zodpovednosti samozrejme neobchádza ani ochranu pred neželaným tehotenstvom. Prečo? Pretože sa jedná o tvoju budúcnosť. Aj pri ochrane pred koronavírusom, aj pri ochrane svojho celkového zdravia a aj pri plánovaní svojej budúcej rodiny. Je rozumné aj počas pandémie pokračovať v dobrých návykoch starostlivosti o svoje zdravie, čiže stále sa zdravo stravovať, stále cvičiť a stále sa chrániť pred neželaným tehotenstvom.

Hormonálna antikoncepcia

Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, neprerušujte jej užívanie, aj keď možno nemáte teraz s partnerom pohlavný styk. Zbytočná pauza môže len rozhádzať menštruačný cyklus a narobiť viac škody ako osohu. Veríme, že sa dokážete včas zásobiť potrebným množstvom HAK od svojich lekárov (e-recept) a že v lekárňach sa k svojej HAK aj včas dostanete.

Buďte zodpovední a zostaňte zdraví!

Pozn.: Článok bol napísaný počas pandémie koronavírusu (marec 2020).