Každému vyhovuje niečo iné a tak to má byť. Každá žena je jedinečná a má svoj životný štýl. Tomu by mala zodpovedať aj hormonálna antikoncepcia, presne, ako to vyhovuje LEN VÁM!

Od svojho vzniku prešla hormonálna antikoncepcia výraznými zmenami. Jednou z nich je aj to, že odborníci hľadajú nové formy antikoncepcie, aby vyhoveli ženám so špecifickými zdravotnými obmedzeniami. V súčasnosti máme na trhu okrem obľúbených tabletiek aj náplaste, alebo už spomínané podkožné implantáty či vaginálne krúžky. Ešte predtým, ako si ich postupne predstavíme, jedno dôležité upozornenie. Pred užívaním každej hormonálnej antikoncepcie sa poraďte s lekárom. Je potrebné, aby vám urobil vyšetrenia a potom vám bude vedieť hormonálnu antikoncepciu „ušiť“ na mieru podľa vašich preferencií a zdravotných možností.

Rozdelenie hormonálnej antikoncepcie:

1. Tabletky

  • jednozložkové
  • kombinované

2. Depotné systémy

  • náplasť
  • vaginálny krúžok
  • implantát
  • vnútromaternicový hormonálny systém

3. Núdzová antikoncepcia

  • tablety 

1. TABLETKY

Vo svete najrozšírenejšou formou hormonálnej antikoncepcie sú tabletky. Žena skonzumuje každý deň v rovnakom čase nízku dávku hormónov vo forme tabletky. Tabletky, ktoré obsahujú len gestagén označujeme ako jednozložkové, tie, ktoré obsahujú estrogén a gestagén nazývame kombinované, ktoré môžu byť mono-, bi- alebo trifázické. Po konzultácii s gynekológom si vyberte balenie, ktoré vám najviac vyhovuje.  Poznáme viacero druhov balení: 21 tabletiek (robí sa 7 dňová prestávka) alebo 28 tabletiek (7 tabletiek je „neaktívnych“ – neobsahujú hormóny – tzv.placebo). Najnovšie preparáty môžu mať formu 24 aktívnych a 4 neaktívne tabletky, dokonca aj 26 aktívnych a 2 neaktívne tabletky. Počas užívania neaktívnych tabliet dochádza ku krvácaniu a aj počas týchto dní je žena chránená pred otehotnením. Tabletky môžete užívať aj kontinuálne (bez prestávky, resp. bez neaktívnych tabliet), čo sa využíva pri oddialení menštruácie počas prázdnin či dovolenky, alebo pri bolestivej menzes či endiometrióze.  Ak zabudnete užiť „neúčinnú“ tabletku, nič závažné sa nestalo. Tabletka je iba placebo. Ak však zabudnete užiť aktívnu tabletku, s obsahom hormónov, antikoncepčný účinok sa stráca obvykle po 12 hodinách, záleží v akej fáze cyklu sa nachádzate a aký preparát užívate. Pozor, žena nie je dostatočne chránená pred otehotnením pri zvracaní alebo hnačkovitom ochorení. Takisto niektoré lieky môžu znížiť účinnosť tohto druhu antikoncepcie, vtedy je potrebné poradiť sa so svojím lekárom. Dnes si už môžete vybrať tabletky, ktoré majú rôznu hladinu hormónov, presne to čo potrebujete. Výhodou tabletiek je, že sú na trhu najdlhšie, to znamená, že sú už do detailov prepracované, ich pozitívne účinky a vlastnosti sú pre užívateľku maximalizované.

2. DEPOTNÉ SYSTÉMY

Keďže mnohé ženy mali s dennodenným užívaním tabletiek problémy zo zdravotných dôvodov, k slovu sa dostali depotné systémy, pri ktorých sa hormóny do organizmu ženy vstrebávajú cez kožu, podkožie, sliznicu maternice či vagíny, čiže obchádzajú tráviaci trakt. Aj depotné systémy obsahujú etinylestradiol, ktorý sa musí najskôr spracovať (konjugovať) v pečeni a až potom sa dostane krvným obehom na miesta, kde je účinný. Lekári sa tak pri predpisovaní hormonálnej antikoncepcie môžu rozhodnúť naozaj podľa požiadaviek a zdravotného stavu pacientky.

a) NÁPLASŤ

V náplasti nájdete dva druhy hormónu a to estrogén kombinovaný s gestagénom. Náplasť si žena aplikuje na kožu, väčšinou na menej viditeľné miesto ako napríklad brucho, stehno a podobne. Hormóny sú uvoľňované v pravidelných dávkach cez kožu do periférnej cirkulácie. Výmena náplaste je nutná po 7 dňoch. Po 3 týždňoch môže aj nemusí nasledovať pauza, počas ktorej príde ku krvácaniu. Odporúča sa, aby sa náplasť nelepila vždy na to isté miesto, ideálne však na čistú a odmastenú pokožku, aby dobre držala. Je veľmi individuálne, ako budete náplasť vnímať v lete počas letného kúpania. Vtedy hrozí aj vyššia pravdepodobnosť odlepenia. Tak isto pri nešetrnom zaobchádzaní sa môže náplasť odlepiť, spätné nalepenie tej iste náplaste už nie je také pevné. Vtedy sa účinnosť náplaste rapídne znižuje.   U niektorých žien môže náplasť spôsobiť podráždenie pokožky, ktoré sa prejaví začervenaním, svrbením, dokonca až alergickou reakciou v mieste nalepenia.  

b) IMPLANTÁT – PODKOŽNÝ SYSTÉM

Podkožný implantát, čiže asi 3,5 centimetra dlhá silikónová tyčinka, obsahuje len gestagénovú zložku hormónov. Potom, ako vám ho lekár zavedie pod kožu ramena v lokálnom znecitlivení, máte vystarané s antikoncepciou až na 3 roky. Po jeho odstránení sa vaše telo rýchlo navracia k plodnosti, to znamená, že ak sa po 2 rokoch rozhodnete, že chcete otehotnieť, lekár vám implantát vyberie. Chránená ste už po 24 hodinách od implantovania. Zmeny v menštruačnom krvácaní môžu byť u niektorých žien markantné do tej miery, že sa krvácanie úplne stratí, alebo sa stane nepravidelným, prípadne príde len k špineniu.  Táto forma hormonálnej antikoncepcie sa neodporúča ženám s ochorením pečene alebo žilovou trombózou. U niektorých zas zaváži invazívnosť tejto formy ochrany.

c) VNÚTROMATERNICOVÝ SYSTÉM

Mnohí si vnútromaternicový hormonálny systém mýlia s vnútromaternicovým telieskom. Aj keď je podoba umiestnenia zjavná, ich fungovanie je úplne odlišné. Pokým teliesko narúša pohyb spermií a transport vajíčka, čím znižuje schopnosť spermií oplodniť vajíčko, vnútromaternicový systém pracuje na báze uvoľňovania nízkej hladiny hormónov (gestagénu) do krvného obehu cez sliznicu maternice. Malú plastovú trubičku zo špeciálneho materiálu v tvare T vám lekár zavedie do dutiny maternice. Obsahuje len gestagény, ktoré sa počas troch alebo piatich rokov postupne uvoľňujú. Dá sa samozrejme vybrať aj skôr. Najnovšie preparáty môžu používať aj ženy, ktoré ešte nepočali. Môže sa stať, že ho telo ženy samovoľne vylúči. Musíte tiež počítať so zmenami v menštruačnom cykle vo forme nepravidelného, najmä na začiatku.

d) VAGINÁLNY KRÚŽOK

Vaginálny (s použitím do pošvy) antikoncepčný krúžok používaný ako prevencia pred otehotnením, je považovaný za nízko-dávkovú hormonálnu antikoncepciu. Do tela ženy uvoľňuje cez stenu pošvy dva druhy hormónov, čiže estrogén aj gestagén. Po zavedení sa krúžok zahreje na telesnú teplotu a hormóny sa začnú uvoľňovať v pravidelných intervaloch 3 týždne. Pri aplikácii je dôležité, aby si ho žena zaviedla čo najhlbšie do pošvy (podobne ako tampón), aby nepociťovala jeho prítomnosť. Po troch týždňoch si pacientka krúžok vyberie a nasleduje sedemdňová prestávka, počas ktorej dôjde k menštruácii. Vybratie krúžku počas troch týždňov je možné, nie však na dobu dlhšiu ako 2 hodiny, inak sa antikoncepčný účinok výrazne znižuje. Žena ani jej partner počas pohlavného styku krúžok necítia.

3. NÚDZOVÁ  ANTIKONCEPCIA

Núdzová antikoncepcia sa volá núdzová preto, že sa používa v núdzi! To znamená, ideálne raz za život. Pamätajte na svoje zdravie a vyriešte si otázku antikoncepcie pred pohlavným stykom. V balení núdzovej antikoncepcie nájdete jednu tabletku s obsahom gestagénu. Jej účinnosť záleží od doby, kedy sa podá prvá tabletka po nechránenom styku, hraničná doba je však 72 hodín. Táto forma antikoncepcie nie je účinná, ak už dôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, čiže tabletka vám nespôsobí minipotrat. Pamätajte, využívajte ho len v krízových situáciách, nie je určená na častejšie užívanie!