Som mama. Mám dcéru. Časom prišla do veku, že chcela začať sexuálne žiť. Nebola som s tým stotožnená, nemala podľa mňa na to ešte ten správny vek. Všemožne som sa jej to snažila vyhovoriť, robila si aj tak po svojom.

V šestnástich prišla za mnou, že chce užívať hormonálnu antikoncepciu. A keďže ešte nemá 18 rokov, musíme ísť k lekárovi spolu a ja s tým musím súhlasiť a niečo podpísať ako zákonný zástupca. Začala moja ďalšia „dobre mienená“ prednáška k mojej pubertálnej dcére, že prečo si chce takto ubližovať. Či nechce mať už nikdy deti, či chce byť neplodná a podobne. Veď za našich čias…

Samozrejme sme sa pohádali. Jediné na čo som sa vtedy zmohla bolo to, že som navštívila moju gynekologičku. Nech mi teda aj odborník na slovo vzatý potvrdí moje teórie a domnienky. Bola som veľmi prekvapená, keď mi gynekologička povedala, že HAK už nie je to, čo pred 20 rokmi. Všetko ide dopredu a aj vývoj v tejto oblasti nezaostal. Sú dokonca rôzne antikoncepcie (na problémovú pleť, bolestivú menštruáciu a pod.) v rôznych formách (tabletky, náplaste a pod.).

Išla som za svojou dcérou, ospravedlnila sa jej za moje spiatočnícke zmýšľanie a spolu sme išli ku gynekológovi. Dohodli sme sa, že budeme postupovať na základe jeho rád a odporúčaní. Musím povedať, že nám to zlepšilo náš vzájomný vzťah. Dokonca som na ňu veľmi pyšná, že si vedela veci naštudovať skôr ako ja. A že sa chráni. Najspoľahlivejšou metódou.