Alebo dokonca ako malého škriatka s rohami, ktorý vám chce ublížiť? V tomto článku sa posnažíme zmeniť vaše vnímanie hormónov, ako niečoho, čoho by ste sa mali obávať. Pretože na obavy pri hormónoch nie je miesto.

Na začiatok je potrebné, aby ste si uvedomili, že hormóny sa nachádzajú v každom mnohobunkovom organizme. V rastlinách,  živočíchoch a v neposlednom rade aj v mužoch a ženách. Ak by sme mali definovať funkciu hormónov v organizme, mohli by sme zjednodušene povedať, že sú to chemickí poslovia či informátori, ktorí odovzdávajú potrebné informácie medzi bunkami.

Čo hormóny ovplyvňujú?

Na základe prenosu týchto informácií (vďaka hormónom) sú ovplyvnené rôzne funkcie a procesy v tele. Napríklad rast, denný cyklus (spánok), zmeny nálad, imunitný systém, metabolizmus, pocit hladu, či príprava organizmu na boj alebo útek. Z hľadiska pohlavných hormónov je pre vás dôležité, že pripravujú organizmus na pubertu,  rodičovstvo, menopauzu, ale ovplyvňujú  napríklad aj sexuálne vzrušenie.

Z čoho a kde sa tvoria?

Mužské i ženské pohlavné hormóny sa tvoria z cholesterolu. Ten sa v našom tele jednak čiastočne recykluje, jednak ho prijímame potravou (to je jeden z dôvodov,  prečo ženy po drastickom schudnutí strácajú menštruáciu – nedostatok cholesterolu) . Hormóny sa tvoria v žľazách s vnútorným vylučovaním, konkrétne tie pohlavné sa tvoria vo vaječníkoch (u žien) a v semenníkoch (u mužov).

Pohlavné hormóny

Pre mužov sú však dominantné androgény z ktorých je najdôležitejší testosterón. V ženskom organizme dominujú estrogény a progesteróny. Pohlavné hormóny ďalej vplývajú na  rozdiely medzi mužmi a ženami na fyzickej úrovni. Estrogén je hormón, ktorý v puberte zásadne vplýva na rast ženských pohlavných orgánov, pôsobí na vývoj prsníkov, maternice, pošvy a vaječníkov. Má vplyv na ženské tvary, keďže ovplyvňuje rozloženie a množstvo podkožného tuku. Ženám sa vďaka nemu zaobľujú boky a prsia. Je dôležitý pre priebeh menštruácie. Je nevyhnutný pre ženský reprodukčný systém, pre zdravé kosti, srdce a mozog.

Záver

Tak či onak, napriek svojej maličkej a relatívne jednoduchej molekule dokážu robiť pohlavné hormóny s naším telom veľké veci. Nevyvážená vlastná produkcia môže byť niekedy pre telo nepríjemná, kolísavá, nepredvídateľná v určitých prípadoch až zničujúca. V modernej hormonálnej antikoncepcii je minimálne množstvo hormónov, ktoré sa v pravidelných intervaloch dopravujú do tela. A v tom je ten pozitívny fígeľ. Telo si zvykne na určitú, rovnomernú hladinu prísunu hormónov a prispôsobí tomu svoje fungovanie. Dostáva to, čo už pozná. Estrogény a gestagény. Nič, s čím by sa nevedelo vyrovnať. Treba len nájsť tú pravú HAK pre teba a tvoje jedinečné telo.

Naopak, stres z nežiaduceho tehotenstva alebo stres z nepohody vo vzťahu či vlastného výzoru (akné, rýchlo sa mastiace vlasy…) bolestivá menštruácia a pod. môže ohroziť zdravie (aj psychické) na rozdiel od vyváženého dávkovania hormónov v hormonálnej antikoncepcii.

Nebojte sa hormónov, sú súčasťou vášho tela a života od splodenia až po smrť. Uľahčite si život…