Jednou z obľúbených možností je hormonálna antikoncepcia. Možno ste ani netušili, koľko „známych právd“ o nej sú v skutočnosti iba nepodložené mýty.

1. Babka povedala: Z hormonálnej antikoncepcie sa priberá.

Pravda: Ani náhodou. Najmodernejším tabletkám, ktoré obsahujú najnižšie množstvo hormónov, nemôžeme zjavné priberanie pripisovať. To sa však nedá povedať o vysedávaní pred TV či lahodných koláčikoch…

2. Babka povedala: Hormonálnu antikoncepciu treba pravidelne meniť a v jej užívaní robiť prestávky.

Pravda: Kto povedal? Keď ste spokojná so svojimi tabletkami, tak nemusíte nič meniť, ani robiť prestávky. Čas na poradu s gynekologóm prichádza až v prípade, že máte pocit zmeny zdravotného stavu k horšiemu, alebo plánujete otehotnieť J

3. Babka povedala: Mamičky, ktoré dojčia sú 100% chránené pred otehotnením.

Pravda: Zabudnite! Ani dojčenie vám nezaručuje, že nemôžete znova otehotnieť! Poraďte sa s odborníkom, aká hormonálna antikoncepcia je pre vás vhodná v tomto období. 

4. Babka povedala: HAK je najspoľahlivejšia ochrana pred neželaným otehotnením.

Pravda: Veľká pravda. Nič vás pred neplánovaným otehotnením neochráni lepšie ako hormonálna antikoncepcia. Teda, okrem absencie pohlavného styku.

5. Babka povedala: Hormonálna antikoncepcia ťa chráni pred rakovinou maternice.

Pravda: Hormonálna antikoncepcia chráni pred rakovinou maternice a vaječníkov tým, že počas užívania HAK je hladina estrogénov a gestagénov vyrovnaná, čím zabraňuje vzniku malígneho nádoru sliznice maternice.  

6. Babka povedala: Cigarety a hormonálna antikoncepcia nejdú dokopy.

Pravda: Veru nejdú, a to najmä pre ženy po 35 roku života. Rozhodnite sa či si chcete naďalej ničiť zdravie fajčením, alebo využívať výhody hormonálnej antikoncepcie.

7. Babka povedala: Nie som chránená, keď zabudnem užiť tabletku.

Pravda: To je fakt, ale zábudlivkám môžu pomôcť nové formy HAK ako napríklad vaginálny krúžok, prípadne vyskúšajte moderné vynálezy! Budík, pripomienka v telefóne, kalendár, frajer či dobrý zvyk. Ide o vás a vaše zdravie, majte to na pamäti.

8. Babka povedala: Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie spomaľuje návrat plodnosti.

Pravda: Hlúposť! Na svete sú milióny žien, ktoré sa po užívaní antikoncepcie rozhodli mať deti. A celý proces prebehol hladko. Takže smelo do toho!

9. Babka povedala: HAK pomáha pri liečení akné.

Pravda: Nie je úžasné, že sa chránite a zároveň máte krásnu, zamatovú pleť? A keby len to! HAK má veľmi veľa ďalších pozitívnych „vedľajších“  účinkov.J

10. Babka povedala: HAK vás neochráni pred pohlavnými chorobami.

Pravda: Vieme, že to niekedy bolí, ale musíte používať aj svoj rozum a úsudok. S akým partnerom idete mať pohlavný styk? Chlamýdie, herpes, kvapavka alebo HIV asi nechcete spoznať zblízka. Pred pohlavnými chorobami vás najlepšie ochráni kondóm.

11. Babka povedala: Používam kondóm, nepotrebujem HAK.

Pravda: Teoreticky. Z praxe však poznáme množstvo prípadov neželaných „nehôd“ s kondómom. A potom príde kruté vytriezvenie… Radšej si užívajte sex so svojím stálym partnerom bez obáv!

12. Babka povedala: Od kamarátok a z internetu sa dozviem všetko, čo potrebujem.

Pravda: Iste, ak chcete vedieť, kde majú najlacnejšie pančuchy alebo ako sa robí slivkový koláč. Automechanika sa tiež nebudete pýtať, aký nábytok si máte kúpiť do obývačky. Zdravie je veľmi cenná vec, zverte ju pre to do rúk odborníkovi.

13. Babka povedala: Žena má v tele okrem ženských hormónov aj mužské.

Pravda: Je to tak. A práve mužskému androgénu sú ženy vďačné za sexuálny apetít ako aj za svalovú (a celkovú) výkonnosť tela.

14. Babka povedala: HAK si musím platiť sama, kým kondómy kupuje partner.

Pravda: Nielen vy, ale aj váš partner si užíva sex s HAK (teda bez kondómu alebo prerušovania). Porozprávajte sa s ním o tom, že sa na HAK budete (minimálne) skladať. Nebudete prvá ani posledná a rozumný chlap to pochopí. Džentlmeni ešte nevymreli, dúfame

15. Babka povedala: Hormonálna antikoncepcia zabráni mimomaternicovému tehotenstvu.

Pravda: Ja to tak! Keďže podmienkou mimomaternicového tehotenstva je ovulácia, ktorá počas užívania tabletiek nenastane, máte vystarané.