Poďme sa spolu pozrieť na prípady, kedy musíte byť obzvlášť opatrné a pozorné. Ak dodržíte všetky pokyny a postupy, aj situácie, ktoré znižujú účinnosť tabliet, ľahko zvládnete. V prvom rade vám odporúčame, aby ste si PREČÍTALI INFOMAČNÝ LETÁK, ktorý je v každom balení HAK.

Zvracanie, žalúdočné problémy

Ak ste zvracali do dvoch hodín od užitia antikoncepčnej tabletky, ochrana proti otehotneniu je oslabená. Je dôležité, aby ste tabletku opäť užili, alebo postupovali podľa pokynov na informačnom letáku od konkrétneho výrobcu. Ak si nie ste istá, poraďte sa so svojím gynekológom.

Ak je vracanie spôsobené hormonálnou antikoncepciou (veľmi výnimočný stav), neužívajte tabletky na lačno. Skúste tabletky užívať po jedle alebo tesne pred spaním, kedy ste už v pokojovom režime. Ak aj napriek týmto opatreniam budú problémy pretrvávať, skúste vyskúšať iný druh antikoncepcie, s nižším obsahom hormónov.

Hnačka

Riedka stolica, najmä ak tieto problémy trvajú niekoľko dní, môže to negatívne ovplyvniť spoľahlivosť antikoncepčnej tabletky. Samozrejme, že ste aj v tomto prípade chránená, ale pre istotu použite po zvyšok cyklu doplňujúcu antikoncepciu ako napríklad kondóm. Ak máte hnačku spôsobenú užívaním antibiotík, čítajte ďalej odstavec Lieky.

Zabudnutá tabletka

Prečítajte si príbalový leták svojho preparátu a postupujte podľa špecifických pokynov výrobcu. Všeobecne platí, že ak „zabudnutú“ tabletku stihnete užiť do 12 hodín, ste stále chránená. Ak je táto doba dlhšia, užite tabletku ihneď a v príbalovom letáku konkrétneho lieku si prečítajte, ako a ako dlho musíte postupovať s doplnkovou ochranou (napr. používanie kondómu) v závislosti od týždňa, v ktorom došlo k vynechaniu tabletky. U niektorých preprátov bude možno zmienené, že je potrebné sa chrániť až do konca konkrétneho cyklu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, opýtajte sa svojho gynekológa.

Lieky

Všeobecne odporúčame, aby ste sa vždy keď začnete užívať nejaké lieky, opýtali lekára, ktorý vám ich predpisuje, či majú nejaký vplyv na účinnosť antikoncepcie. Môžete sa to opýtať aj v lekárni, alebo svojho gynekológa. Kombinovať antikoncepčné tabletky a iné lieky je možné, ale vždy musíte byť opatrná. Preto aj nasledujúce rady sa niekomu môžu zdať až prehnané, ale je to vo vašom záujme ich dodržiavať.

Pokiaľ užívate antibiotiká alebo iné antimikrobiálne lieky, môže klesnúť hladina hormónov v krvi a teda môže dôjsť k zlyhaniu antikoncepcie. Je žiaduce, aby ste HAK doplnili napríklad o kondóm počas celého užívania antibiotík a 7 dní po skončení ich užívania.

Niektoré staršie lieky používané na liečbu epilepsie výrazne zvyšujú aktivitu pečeňových enzýmov, a tak urýchľujú odbúravanie hormónov z antikoncepčnej tabletky. Výsledkom je nižšia spoľahlivosť HAK. Preto opäť v takýchto situáciách odporúčame používať inú formu antikoncepcie (kondóm, vnútromaternicové teliesko, atď.)  Spýtajte sa svojho gynekológa, do akej miery môžu práve vaše lieky ovplyvniť možné užívanie HAK.

Niektoré analgetiká (lieky proti bolesti) alebo sedatíva môžu tiež spôsobiť zlyhanie antikoncepčného účinku. Avšak, museli by ste ich užívať dlhodobo a vo vysokých dávkach.

Funguje to aj naopak.

Užívanie HAK môže ovplyvniť užívanie iných liekov. Napríklad ak máte cukrovku a podstupujete liečbu inzulínom, musíte lekára informovať o tom, že chcete užívať HAK. Lekár vám potom musí nastaviť iné dávky inzulínu.