Ak však nechcete, aby sa dcéra uzavrela, je dôležité viesť úprimný dialóg. Vy, ako matka, ste tá najpovolanejšia osoba, ktorá ju môže viesť k správnym návykom. Začnite návštevou u gynekológa.

Prvá návšteva sa odporúča už po prvej menštruácií, najneskôr však vo veku 18 rokov. Na prehliadky by mala chodiť každá žena, ktorá je pohlavne aktívna, aj keď neužíva žiadnu antikoncepciu. Preventívna prehliadka sa obvykle vykonáva raz za rok a môže včas odhaliť problémy ako dyspláziu krčka maternice, či zlý stav prsníkov. Samozrejme, ak vaša dcéra teraz začala s aktívnym pohlavným životom, nechcete, aby bola hneď tehotná.
Čo poradiť vašej mladej slečne?

Máte niekoľko možností, ktoré jej odporučiť. Kondóm môže brániť prenosu pohlavných chorôb avšak z hľadiska antikoncepčného účinku zlyhá u 5-15 %. Úspešnosť závisí najmä od skúseností oboch partnerov, čo v prípade mladého dievčaťa nenaznačuje nič dobré.

Aj preto sa mladým slečnám, ženám, odporúča kombinovaná hormonálna antikoncepcia (tabletka), ktorá je až 100-krát účinnejšia ako kondóm. Tiež redukuje problémy spojené s menštruáciou, ako je napríklad jej bolestivosť. Zmierňuje aj príznaky akné, s ktorými mladé ženy často bojujú.

Ďalší mýtus o HAK

Mýtus, že užívanie hormonálnej antikoncepcie (HAK) znižuje možnosť otehotnenia v neskoršom veku je nepravdivý. Spojitosť medzi neschopnosťou párov splodiť potomka a antikoncepciou sa nikdy nepreukázala. Práve naopak. Antikoncepcia chráni pred zápalmi, znižuje riziko mimomaternicového tehotenstva, endometriózy, a tak chráni plodnosť dievčaťa. Existujú aj dlhodobé antikoncepčné metódy, ktoré sú vhodné pre zábudlivejšie užívateľky.