Fyziologicky sa detstvo u dievčaťa končí okolo ôsmeho roku života, kedy sa zároveň začína puberta. Okrem psychických zmien sa asi v desiatom roku života mení aj telo mladej ženy. Začínajú sa vyvíjať prsníky, neskôr rastie ochlpenie. Zároveň sa ukladá tuk v oblasti panvy a telo naberá krásne ženské tvary. Súčasťou dospievania je, samozrejme, aj prvá menštruácia. Rok až dva po nej môže byť cyklus nepravidelný rovnako ako intenzita či dĺžka krvácania. Môže sa tiež stať, že vajíčko v tomto období ešte nedozrie a krvácanie je spôsobené iba zmenou hormonálnej hladiny. Ale položme si otázku, môžeme sa na to spoliehať? Určite nie. Žena, v tomto prípade dievča, môže naozaj otehotnieť aj pred prvou menštruáciou. Ak máte nechránený pohlavný styk, VŽDY musíte počítať s tým, že môžete otehotnieť. A to bez ohľadu na vek a okolnosti.

Prečo ÁNO hormonálnej antikoncepcii

Do situácie s nečakaným tehotenstvom sa dostávajú väčšinou ženy, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu, takže nevedia, kedy ich čaká ovulácia. Aj v tomto prípade vie pomôcť hormonálna antikoncepcia, ktorá vám menštruačný cyklus upraví tak, aby prichádzal v pravidelných intervaloch.

Na druhej strane môže nastať aj opačná situácia. Menštruáciu máte pravidelnú a až po čase zistíte, že ste tehotná. V skutočnosti krvácanie alebo špinenie počas prebiehajúcej gravidity nie je ničím výnimočným. Väčšinou to ženy zistia, keď už je nevyhnutné dieťa donosiť. Preto je ideálne chrániť sa stále 🙂

Myslíte si, že už nemôžete otehotnieť?

Aj v období začínajúceho prechodu musí byť žena opatrná. Dokonca aj po niekoľkomesačnej absencii menštruácie sa môže stať, že príde k ovulácii a pri nechránenom styku môže byť žena oplodnená. Žena sa stáva neplodnou až keď nemá menštruáciu 12 mesiacov za sebou.

Mať dieťatko v tej správnej chvíli života je nádherné a veríme, že to raz zažije každá z vás. Nečakané tehotenstvo so sebou prináša mnoho problémov, ktorých následky môžete niesť celý život. Aby ste sa im vyhli, odporúčame vám, aby ste boli vždy zodpovedné a chránili si svoje zdravie spoľahlivou antikoncepciou. Poraďte sa o možnostiach so svojím gynekológom.