Poznáte to, škola, šport, obľúbený divadelný krúžok a k tomu otravný mladší brat. V dvanástich sa z môjho života stal horor a všetko sa zmenilo k horšiemu.

Všetko sa začalo tak náhle. Behom niekoľkých týždňov sa mi veľmi zhoršila pleť. Mala som na nej neskutočne veľa akné, ktoré som sa samozrejme snažila vytlačiť, no bolo to stále horšie a horšie. Bolela ma celá tvár a vyzerala som naozaj hrozne.

Najhoršie boli pohľady spolužiakov a ľudí na ulici. Akoby toho nebolo dosť, akné sa mi objavilo aj na chrbte, dekolte, dokonca aj na bruchu a stehnách. Samozrejme som sa veľmi hanbila, nosila som len oblečenie s dlhým rukávom a bez výstrihu, aby nikto nevidel moje telo posiate nepríjemnými vyrážkami.

Nemohla som to skrývať do nekonečna a tak som sa zdôverila mamine. Tá so mnou išla ku kožnej lekárke a tá doslova ostala v šoku, že u tak mladého dievčaťa sa s ničím podobným dosiaľ nestretla. Asi tri roky sme to neustále riešili spôsobom pokus-omyl. Čo sme na vás slečna ešte nevyskúšali? Mala som toho plné zuby. Všetko mi pomohlo len na chvíľu a potom sa akné opäť vrátilo v plnej intenzite. Rôznymi mastičkami a liekmi by som vedela naplniť aj 3 igelitové tašky.  Nič mi nepomohlo, dokonca niektoré prípravky mi ešte  viac ublížili.

Keď som mala 15 rokov, rozhodli sme sa vyskúšať hormonálnu antikoncepciu. Keď sme prišli ku gynekologičke mala som pocit, že mnou pohŕda. Moje tvrdenie, že chcem antikoncepciu kvôli akné ani nezaznamenala a určite si v duchu myslela, že sa chcem v 15-tich vyspať s polovicou našej triedy. Ale to v tomto príbehu nie je vôbec podstatné…

Na veľa, na veľa mi antikoncepciu predpísala a musím povedať, že od vtedy sa mi môj zdravotný stav neustále zlepšoval. Dokonca mi antikoncepcia upravila aj menštruačný cyklus, takže mi menštruácia od tej doby chodí načas a pravidelne. Antikoncepcia bola určite tá správna voľba!
 
Dúfam, že som aspoň jednej z vás pomohla a z môjho príbehu si zoberiete príklad a nebudete váhať. Baby nečakajte, ak máte problém s akné. Snažte sa to vyriešiť čím skôr, inak vám na tele ostanú nepekné jazvy ako mne 🙁 

A aby bolo jasné, pani lekárku Pohŕdavú som už dávno vymenila za gynekologičku Chápavú, respektíve lekárku Milú 🙂 Držím vám palce!