Chodiť pravidelne ku gynekológovi je veľmi dôležité, pretože nám pomáha starať sa o naše ženské zdravie. Každá žena, ktorá chce žiť aktívnym sexuálnym životom musí byť zdravá. Gynekológ nám pomôže odhaliť začiatočné štádiá prípadných zdravotných ťažkostí, alebo nás vie usmerniť v rámci sexuálneho života. Pamätajte si, GYNEKOLÓG JE NAJSPOĽAHLIVEJŠÍM ZDROJOM INFORMÁCIÍ o vašom ženskom tele a zdraví. Takže, ak máte akýkoľvek problém, nehľadajte odpovede na pochybných internetových stránkach a diskusiách, ale priamo v ambulancii ženského lekára. Každá žena je iná a každé ženské telo je iné. To čo vyhovuje vašej kamarátke, nemusí vyhovovať vám. Spoliehajte sa na študovaných odborníkov, poradia vám najlepšie.

Akého gynekológa si vybrať?

Je dôležité, aby ste si vybrali gynekológa, ktorému dôverujete a viete sa mu zveriť aj s intímnymi problémami. Možno by bolo dobré pouvažovať, či vám vyhovuje viac žena alebo muž ako ženský lekár, je to naozaj veľmi individuálne. Všeobecne by sme mohli povedať, že ak nie ste spokojná so svojím ženským lekárom, vymeňte ho, dnes už našťastie máme túto možnosť.

Kedy ísť na prvú prehliadku?

Prvá návšteva sa odporúča už po prvej menštruácií, najneskôr však vo veku 18 rokov. Samozrejmosťou je prehliadka v prípade, ak chcete začať užívať hormonálnu antikoncepciu.

Ako často treba chodiť na prehliadky?

Od dovŕšenia 18-tich rokov by ste mali chodiť na pravidelnú preventívnu prehliadku raz za rok. Ak máte ťažkosti, návštevu samozrejme neodkladajte, aby ste svoj problém hneď vyriešili. Ak ešte nemáte 18 rokov a užívate hormonálnu antikoncepciu, tiež chodíte na pravidelné kontroly.

Ako ísť ku gynekológovi oblečená?

Vyskúšajte voľnejšiu sukňu, pretože do ambulancie vchádzate už bez spodnej bielizne, tak aby ste sa cítili pohodlne. Niektoré dámy si nosia ešte čisté hrubé ponožky do ambulancie, aby im nebola zima pri chodení po podlahe a na chromovaných operadlách nôh pri vyšetrení.

Ako prebieha preventívna prehliadka?

Pred vyšetrením choďte na malú potrebu, aby lekár lepšie ultrazvukom videl to, čo potrebuje. Každý gynekológ musí mať miesto, kde sa vyzlečiete, až potom vchádzate do ambulancie. Najskôr vás gynekológ vyšetrí „zo spodu“, to znamená urobí vaginálne vyšetrenie. Gynekológ vyšetruje vizuálne, hmatom, ultrazvukom a nakoniec zoberie stery z krčka maternice, ktoré posiela na laboratórne vyšetrenie. Potom vám prehmatá prsníky a lymfatické uzliny. Ak potrebuje, pošle vás na ďalšie vyšetrenia (mamografia, ultrazvuk prsníkov…). Nakoniec sa vás opýta na všetko čo potrebuje vedieť ohľadom vášho zdravotného stavu, opýta sa vás, či máte nejaké problémy pri pohlavnom styku, s užívaním hormonálnej antikoncepcie a pod.