Primárnym účinkom hormonálnej antikoncepcie je zabrániť nechcenému otehotneniu. To musia spĺňať všetky druhy a typy HAK. Potom sú však vedľajšie benefity – tzv.  nonkontraceptívne – ktoré prinášajú ženám ďalšie benefity ako krajšiu pleť, menej mastné a hustejšie vlasy, znižujú menštruačné krvácanie, pomáhajú pri premenštruačnom syndróme a znižujú bolestivosť pri samotnej menštruácii.

Väčšinou sa hormonálna antikoncepcia skladá z estrogénnej a gestagénnej zložky. Existuje aj čisto gestagénna, ktorá je primárne určená dojčiacim ženám, alebo gestagénna vo forme intrauterinného telieska. Pri kombinovanej HAK je estrogénna zložka rovnaká takmer vo všetkých typoch a rozdiel je len v množstve pridaného estrogénu. Medzi jednotlivými typmi HAK je rozdiel najmä v gestagénnej zložke. Tá určuje, či je HAK vhodnejšia pre ženu s aknóznou pleťou, ženu trpiacu PMS alebo endometriózou, či inými ťažkosťami.  

Gestagén pre peknú pleť

Mnohé ženy sa najmä v období puberty trápia s aknóznou pleťou. Čím je to spôsobené? Najmä v puberte, kedy je pohyb hormónov v tele ženy najväčší sa stáva, že sa do krvi vyplavuje veľké množstvo androgénov – mužských hormónov, čo v jej tele spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Práve androgén spôsobuje akné, mastné vlasy, ich vypadávanie či celkové zhoršenie stavu pleti.

Áno, povieme si že v 14tich rokoch je to celkom normálne, ale ak problémy pretrvávajú do vyššieho veku, resp. vo veľkej miere negatívne ovplyvňujú kvalitu života ženy (boľavé až hnisavé akné) vtedy je potrebné to riešiť. Gestagénov, ktorým sa pripisuje nonkontraceptívny benefit v podobe zlepšenia aknóznej pleti a ďalších príznakov pôsobenia androgénov je viac. Napríklad chlórmadinón acetát  je v súčasnosti jeden z najúčinnejších na aknóznu pleť. Má viacero mechanizmov akými pôsobí. V menšej miere má také vlastnosti aj dienogest alebo drospirenon. Ich antiandrogénny účinok odstráni nepriaznivý vplyv androgénov, čiže žena má krajšiu pleť, zlepší sa jej akné, zlepší sa kvalita vlasov a to všetko popri hlavnom efekte, čo je ochrana pred neplánovaným počatím.

Najlepší gestagén

Tak ako v prípade HAK ani tu nevieme povedať, ktorý je najlepší. Každej žene „sadne“ nejaký iný a preto sa aj v tomto článku venujeme téme, že žiadna HAK nie je najlepšia, pretože pre každú ženu je to iná HAK. Aj tu bude možno potrebné vyskúšať viac typov gestagénov a užívať ten, ktorý bude vaše telo najlepšie znášať. Poraďte sa so svojím gynekológom a on vám určite rád poradí a pomôže s výberom HAK, aby ste zvládli svoje problémy s androgénmi.