Boli aj obdobia, kedy som sa za ňu hanbila, ale s odstupom času, čím som staršia, ju obdivujem za to, ako všetko zvládla.

Mama otehotnela v osemnástich, keď na Slovensku vládli veľké predsudky. Všetci známi, susedia a rodina sa jej stránili, pretože za oných čias mať nemanželské dieťa, bola doslova tragédia. Mama si však povedala, že radšej ma vychová sama, ako by sa mala prispôsobovať konvenciám vtedajšej doby.

Keďže mama otehotnela kvôli nedostatku informácií v intímnej oblasti, už od útleho veku mi otvorene rozprávala o sexe, antikoncepcii, mužoch, vzťahoch, potratoch a všetkom možnom, čo s tým súvisí (aj nesúvisí ). Myslím, že v tejto sfére som mala určite najviac informácií z celej triedy, vrátane učiteľky biológie…

Keď „prišlo na krájanie chleba“ v mojom prípade, bola som vyzbrojená nielen informáciami, ale aj všetkými možnými antikoncepčnými ochranami. Bolo to fajn, aj sme sa s frajerom na tom smiali. Mama si dokonca chcela pohovoriť aj s frajerom ešte predtým, ako spolu budeme mať sex, dokonca mu bola ochotná urobiť aj praktické ukážky ako sa nasadzuje kondóm. Ubezpečila som ju, že to spoločne s frajerom zvládneme, veď obaja študujeme na vysokej .

Po pol roku sme sa spoločne dohodli, že prejdeme na hormonálnu antikoncepciu. Mamina ma v tomto rozhodnutí plne podporila a iba si povzdychla: „Keby za našich čias niečo takéto bolo…“ Ja som jej zase na to odpovedala, že by nemala mňa, na čom sa vždy spolu smejeme  V rámci fungovania na HAK som si prešla rôznymi problémami, ale nikdy som nemusela riešiť to, či som alebo nie som tehotná. A vďaka tomu som bola pokojná.

Po rokoch užívania HAK som ju vysadila a mali sme s manželom najprv jedno a teraz som tehotná aj s druhým dieťatkom. Z mojej krásnej rodinky sa tešíme všetci, aj moja mama, ktorá je tou najlepšou a najkrajšou babkou na svete. Moje decká ju milujú, ale sme s mamou dohodnuté, že sexuálnu a antikoncepčnú výchovu im budeme dávať iba spoločne. Nič by som nemenila a verím, že aj moje deti budú vedieť všetko potrebné o sexe a antikoncepcii predtým, ako pôjdu prvý krát „na to“ .