Keď sme boli malí, verili sme všetkému, čo nám povedala naša mama alebo iný rodinný príslušník.  Časom sme si na rôzne veci začali vytvárať vlastný názor, najmä na základe vlastnej skúsenosti a získaných informácií. Ako sa však rozhodnúť, ak ideme vyskúšať niečo, čo sme ešte nikdy predtým neskúšali? Napríklad, akú antikoncepciu si vybrať? Mama hovorí, že najlepšia antikoncepcia je nesexovať, kamarátka používa s priateľom kondóm, staršia sestra zase prerušovanú súlož… Každý však hovorí zo svojej vlastnej, osobnej skúsenosti. Alebo, čo je ešte horšie, hovorí zo skúsenosti niekoho iného…

V stávke je tentokrát veľa.

Pri výbere antikoncepčnej metódy si nevyberáte farbu trička, ktoré si kúpite. Teraz je to iné. Pri antikoncepcii ide o vaše zdravie, o váš život a možno aj o život ďalších ľudí (priateľ, vaši rodičia, nenarodené dieťatko…). Preto by sa vaše rozhodnutie malo opierať o iné, než „priateľské“ informácie.

Čo hovoria médiá a internetové diskusie?

Podľa štúdie z roku 2014, len 20 % novinárov vždy kontroluje správnosť a pravdivosť faktov, o ktorých píše. Keď aj napíšu fakt A, ktorý je pravdivý, nedozvieme sa fakt B, ktorý ho spôsobil. Preto sú často informácie z médií polopravdivé, a tým zavádzajúce. Ešte horšie sú na tom internetové diskusie, kde vám ktokoľvek pod akýmkoľvek menom môže odporučiť čokoľvek… Kto nám radí v internetovej diskusii, že počítanie plodných a neplodných dní je tá najspoľahlivejšia metóda na počatie? Žena, ktorá nemá deti? Alebo 15-ročné dievča, ktoré počulo doma príbeh od svojej tety? Nevieme… Buďte kritickí a nedajte sa oklamať.

Vytvorte si na antikoncepciu svoj vlastný názor. Alebo koľko ľudí, toľko chutí.

Najspoľahlivejším zdrojom informácií v oblasti ženského zdravia, a teda aj antikoncepcie a hormonálnej antikoncepcie, sú gynekológovia. Len si predstavte, koľkokrát už gynekológ s niekoľkoročnou praxou predpísal hormonálnu antikoncepciu alebo riešil tehotenstvo žien, ktoré používali prerušovanú súlož ako „spoľahlivú“ antikoncepčnú metódu? Koľkým ženám už pomohol a koľko príbehov už vo svojej ambulancii počul? Áno, veľa. Okrem toho sa pravidelne dostáva k najnovším informáciám z oblasti medicíny ženského zdravia, má kritické myslenie, má najucelenejšie a najnovšie informácie. A keď bude od vás počuť váš problém alebo otázku, určite vám odpovie najlepšie ako vie. 🙂 Nebude vás ani zosmiešňovať (ako je to bežné na internete alebo medzi kamarátkami), nebude vás posudzovať a už vôbec nie odsudzovať. Je pravda, že aj odborníci sa niekedy líšia v názoroch na určitú záležitosť. Našťastie žijeme v dobe, keď si už aj odborníka, teda vlastného lekára, ktorý sa bude starať o naše zdravie, môžeme vybrať. Ak keď si ho už vyberiete, verte jeho voľbe a kúpte si presne to, čo vám predpísal. Nedajte sa v lekárni zlákať na lacnejšiu verziu, alebo „to isté“ s iným názvom. Pretože v konečnom dôsledku je za vaše zdravie zodpovedný lekár, nie lekárnik.

Vzhľadom na uvedené je dôležité používať aj svoje vlastné kritické myslenie, ktoré musí byť založené na správnych informáciách. Práve tie dostanete na našej webovej stránke www.milujemeaplanujeme.sk, ktorá funguje pod záštitou Gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. Informácie získate tu, otázky sa opýtate svojho gynekológa a potom sa sami rozhodnete, aká antikoncepcia je pre vás najlepšia. 🙂

Aké jednoduché.