• 20. Otázka: Dobrý večer, dnes mi lekár predpísal novú HAK s odlišným dávkovaním (24aktívnych tbl+ 4placebo tablety) a doteraz som užívala tú bežnú 21tbl+7 dní mala pauzu. Neviem odkedy mám začať užívať novú HAK, pretože momentálne mi chýba dobrať ešte 5 tbl z pôvodných 21, t.j. ešte nemám obdobie bez užívania tabliet. Mám si dať 7 dní prestávku skôr, alebo prednostne prejsť na novú HAK? Ďakujem za radu!

Odpoveď: Dobrý deň. Doberte pôvodné HAK a začnite s novou HAK bez prestávky.

 • 19. Otázka: Dobrý deň. Prechádzala som z jednej HAK na druhú, zo Sunye na Aidee. Moja lekárka mi povedala, aby som dobrala Sunyu a po 7 dňovej pauze mám začať brať Aidee a budem normálne chránená pred otehotnením. Má pravdu? Som chránená? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Zvyčajne odporúčame pokračovať bez prestávky.

 • 18. Otázka: Dobrý deň, tento mesiac som prechádzala z HAK Regulon na HAK Lindynette 20. Dobrala som blister Regulonu, 7dnova pauza a potom som začala Lindynettom. Vždy som menštruáciu dostavala na tretí deň od poslednej tabletky, dnes je to však už piaty deň a stále nič. HAK som brala poctivo, nezabudla som ani jednu tabletku, nemala som hnačky ani som nezvracala, antibiotiká som nebrala. Je možné že som tehotná? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to pravdepodobne spôsobené zmenou HAK. Tehotenstvo nepredpokladám.

 • 17. Otázka: Dobrý deň, mám 51 rokov, užívam HAK tabletky. Menzes mám v poriadku a pravidelne. Dokedy môžem užívať tabletky? Zatiaľ nepociťujem príznaky menopauzy. Keď užívam hormonálne tabletky, tak ani nebudem cítiť? Ako sa dozviem, že kedy nastane menopauza? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri užívaní HAK príznaky menopauzy spontánne nenastanú, cyklus budete mať pravidelný. Bezpečná doba užívania hormonálnej terapie je daná 5 rokmi. Máte teda 2 možnosti: 1. užívať HAK do 55 rokov, ale pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, 2. vysadiť HAK, počkať ako sa budete bez HAK cítiť a potom zvážiť ďalší postup, pravidelne absolvovať prehliadky u gynekológa.

 • 16. Otázka: Dobrý deň, mám 46 rokov a 13 rokov užívam HAK, momentálne užívam Dienorethe. Môžem pokračovať v užívaní Dienorethe alebo treba zmeniť HAK? Ako dlho môžem užívať HAK? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete ju užívať až do menopauzy.

 • 15. Otázka: Dobrý deň. Mám 42 rokov a pani doktorka mi zmenila HAK na Tri-Regol z dôvodu špinenia mimo cyklu. Prvé dva mesiace všetko o.k., tretí mesiac v strede užívania blistra som mala špinenie až do menštruácie. Beriem štvrtý blister a znova sa mi objavilo špinenie, je však už miernejšie. Ako mám ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Počkajte ešte so zmenu HAK aspoň jeden mesiac, ak sa to zopakuje, je nutná zmena.

 • 14. Otázka: Dobrý deň. Môže dlhodobé užívanie HAK (viac ako 10 rokov) spôsobiť predčasnú menopauzu? Chodím pravidelne na krvné testy, prejavilo by sa to niekde? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie.

 • 13. Otázka: Dobrý deň, mám 43 rokov a asi druhý rok beriem antikoncepciu Seasonique, pri ktorej mávam menštruáciu každý tretí mesiac. Pri nej sa plynule berú tabletky 91 dní, potom je menzes. Som s ňou spokojná, nemám žiadne vedľajšie príznaky. Beriem ju kvôli veľmi silnej a bolestivej menštruácii trvajúcej aj 10 dní. Asi pred dvoma mesiacmi som náhodne zistila, že mám vysoký krvný tlak (165/95). Po vyšetreniach som dostala tabletky Noliprel a tlak sa mi upravil. Môžem užívať HAK pri vysokom tlaku? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri hypertenzii ide vždy o spoluprácu gynekológa a internistu. Závisí od vášho zdravotného stavu, či je možné z hľadiska internistu HAK užívať. Je vhodné navštíviť aj gynekológa.

 • 12. Otázka: Dobrý deň. So po pôrode 7 týždňov, nekojím. Dala som si predpísať antikoncepciu, menzes po pôrode som ešte nemala. Môžem začať užívať antikoncepciu už teraz alebo je nutne počkať na prvý menzes? Ak ju začnem užívať hneď, stačí sa chrániť 7 dní od začiatku užívania? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Ideálne by bolo počkať na menštruáciu a chrániť sa 7 dní.

 • 11. Otázka: Dobrý deň. Mam trojmesačného synčeka, ktorého kojím a začala som užívať HAK Desirette. Prvá menštruácia trvala 6 dní, ale teraz som začala krvácať opäť – mimo cyklu. Čo mám robiť? Mám antikoncepciu prestať užívať alebo počkať či krvácanie prestane? Ako dlho môžem krvácať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Takéto krvácanie je pri tejto HAK pomerne časté, pokračujte ďalej.

 • 10. Otázka: Dobrý deň, som 6 mesiacov po pôrode, dostala som menštruáciu (nejakú silnú), dojčím. Mám tri otázky: 1. nie je silná menštruácia znakom, že mám už málo mlieka? 2. Chcem začať brať HAK Isanivu, v ktorý deň je ideálne začať? 3. Užívam Euthyrox 50, môžem obidve tabletky (Euthyrox a Isanivu) užiť naraz ráno alebo si mám nechať medzi užívaním nejaký časový odstup? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. 1. otázka- nie 2. otázka- najlepšie prvý deň nového cyklu 3. otázka- odstup aspoň 1 hodiny.

 • 9. Otázka: Dobrý deň. Som 11 mesiacov po pôrode a stále dojčím. Už 4 mesiace užívam antikoncepciu Isaniva a celé 4 mesiace špiním. Upraví sa to? Alebo mam zmeniť antikoncepciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri dojčení veľa možností s HAK nemáte, všetky sú prakticky rovnaké.

 • 8. Otázka: Dobrý deň. Lekárka mi predpísala antikoncepciu Desirett, keďže dojčím a povedala, že ju mám začať brať v prvý deň menštruácie… 7 týždňov po pôrode som dostala menštruáciu, od prvého dňa užívam tabletky, no problém je v tom, že menštruácia mi trvá už 12 dní. Je to normálne? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri tejto HAK je nepravidelné a predĺžené krvácanie časté.

 • 7. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem antikoncepciu Nuvaring užívať 4 týždne v kuse a na 28. deň si krúžok vymeniť za nový. Som stále chránená? Viac by mi vyhovovalo užívať antikoncepciu bez voľného týždňa a bez krvácania. Viaceré dievčatá tvrdili, že im také užívanie schválil gynekológ.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to možné, ste chránená.

 • 6. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne použitia Nuvaringu. Po 3 týždňoch som si ho vybrala, prišla mi menštruácia, teraz som si ho po týždňovej pauze opäť vložila presne podľa návodu, presne aj na danú hodinu. Moja otázka znie, či je ochrana pred otehotnením okamžitá po jeho vložení alebo treba čakať par dni, v letáku som sa to nedočítala. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Ochrana je okamžitá.

 • 5. Otázka: Dobrý deň, používam antikoncepčné náplaste Lisvy. Momentálne som mala 4.týžeň bez, teda menzes. Vždy ďalšiu mením v sobotu. Zabudla som si však prvú náplasť z nového cyklu nalepiť včera a urobila som tak dnes, čiže o deň neskôr. Je to v poriadku? Mám zmeniť deň výmeny na nedeľu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Zmeňte deň výmeny.

 • 4. Otázka: Dobrý deň. Už asi pol roka používam antikoncepčné náplaste. Včera som si odlepila poslednú nálepku na tento mesiac. Tieto dva dni som v podstate bez náplastí a v pondelok by som mala dostať menštruáciu. Dnes som s priateľom mala nechránený styk a nedali sme si pozor. Bola som chránená? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nemajte obavy, ste chránená.

 • 3. Otázka: Dobrý deň, užívam Deflagyn. Chcem sa opýtať či tento lokálne aplikovaný liek ovplyvňuje účinok hormonálnej antikoncepcie Nuvaring. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Neodporúčam kombinovať vaginálnu HAK s Deflagynom.

 • 2. Otázka: Dobrý večer prajem. Mám 20 rokov a vážnejší vzťah a s priateľom som sa rozhodla, že začnem brať HAK ale mám obavy, že priberiem na váhe alebo, že mi uškodí to moje občasné fajčenie tak sa chcem opýtať či by mi stačila aj antikoncepcia čo sa predáva na voľný predaj alebo musím ísť na vyšetrenie ku gynekológovi? A ešte to, že sa chystám do zahraničia s priateľom na dlhšiu dobu a keď si dám predpísať HAK tak najviac na akú dlhú dobu predpíše lekár? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Tabletková forma HAK nie je na voľný predaj, preto je nutné gynekologické vyšetrenie. Lekár vám môže predpísať HAK aj na 6 mesiacov.

 • 1. Otázka: Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi vysvetliť aký je rozdiel medzi Belarou a Mistrou? Dlhší čas som užívala Mistru, ale teraz som v zahraničí a zašla som k tunajšej lekárke. Nejakým nedopatrením sa stalo, že mi moja lekárka napísala recept na Belaru, namiesto Mistry. Môžem bez obáv začať užívať Belaru alebo si vypýtať recept na Mistru? (Ide o to, že na gynekológii je dlhá čakacia doba na termín, a tabletku potrebujem zobrať už dnes). Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Rozdiel je v zložení HAK. Obe HAK sú ale spoľahlivé, takže vlastne dôjde len k zmene HAK.