• 40. Otázka: Dobrý deň. Začínam s užívaním HAK. Keďže moja menštruácia vždy začína špinením tak som si prvú tabletku vzala hneď v ten deň. Lenže po dvoch dňoch som prestala špiniť. Mám tie tabletky užívať aj naďalej alebo to mám prerušiť a pokračovať až keď dostanem menštruáciu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v užívaní HAK.

 • 39. Otázka: Dobrý deň, užívam tretí mesiac antikoncepciu, tabletky užívam pravidelne a teraz by som mala mať o 5 dní 7-dňovú pauzu. Pred tromi dňami mi však už začalo špinenie a dnes som mala aj slabý krvavý výtok. Je možné, že môžem dostať menštruáciu aj skôr? Je to normálne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Na začiatku užívania HAK je to prípustné.

 • 38. Otázka: Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Brala som HAK 5 rokov z dôvodu endometriózy a dala som si 2-mesačnú pauzu v braní HAK. Som prvý mesiac po vysadení ale nedostavila sa menštruácia. Je to v poriadku? Môže sa to prípadne vrátiť do normálu keď ju opäť začnem užívať? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň. Po vysadení je to pomerne častá vec, odporúčam počkať.

 • 37. Otázka: Dobrý deň, dlhodobo užívam antikoncepciu Mistra cca 3 roky. Nikdy som nevynechala tabletku a poctivo ich beriem v tú istú hodinu. Nemala som ani hnačky a ani som nezvracala, nebola som chorá a nebrala som žiadne antibiotiká. Za posledné dva mesiace sa mi stalo, že som menštruáciu dostala predčasne. Pred mesiacom som ju dostala, keď mi ostali ešte dve tabletky v blistri a tento mesiac mi prišla ešte skôr. Neviete, prosím, kde môže byt problém? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Na cyklus aj HAK môžu mať vplyv aj iné faktory…stres, iné ochorenia,…odporúčam pokračovať ešte v HAK, ak sa stav neupraví, zmeňte HAK.

 • 36. Otázka: Dobrý večer, chcela by som sa opýtať asi pred 5 dňami som vysadila HAK, no dnes som mala také čudné pocity v oblasti podbruška a začala som špiniť a teraz podvečer som začala aj trošku krvácať. Menštruáciu mám mať až o cca 15 dní. Čo to môže byť? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Vysadiť HAK je možné po dobratí celého blistra, nie kedykoľvek, ináč hrozí nepravidelné krvácanie.

 • 35. Otázka: Dobrý deň, užívam tri roky HAK Karhla. Nikdy som nevynechala ani jednu tabletku, vždy užívam v cca rovnakom čase. Menzes sa dostaví vždy presne v ten istý deň. No teraz už 4 dni pred menzesom som začala špiniť. Nikdy predtým sa to nestalo. Čím to môže byť spôsobené? Tehotná byt nemôžem, keďže som tabletku nevynechala + pred 10 dňami som bola na gynekologickej preventívnej prehliadke a všetko bolo v poriadku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Aj pri sebapresnejšom užívaní sa takýto stav môže občas vyskytnúť. Neriešte to a normálne pokračujte v HAK. Ak sa to bude opakovať zvážte s gynekologičkou zmenu HAK.

 • 34. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK asi 3 roky, zo začiatku mi upravila cyklus a zmiernila bolesti. Postupne mi však menštruácia slabla a skracovala sa dĺžka jej trvania. Teraz už niektoré mesiace sa ani nedostaví, prípadne je v trvaní max. 2 dni a takmer s nulovou intenzitou. Gynekologička mi vravela, že je to v poriadku, menštruovať žena nemusí každý mesiac, stačí aj raz-dva krát za rok a je bežné, že HAK cyklus zastavuje. Chcem sa opýtať na Váš názor. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Súhlasím s Vašou lekárkou, ale ak vám tento stav prekáža zmeňte HAK.

 • 33. Otázka: Dobrý deň, už štvrtý rok užívam Mercilon, nezabudla som vziať žiadnu tabletku, v pondelok som vzala poslednú tabletku a hneď som začala mať normálnu menštruáciu, pričom normálne ju mávam až na 4 deň v rámci 7 dňovej pauzy. Predtým som bola chorá, ale nebrala som žiadne antibiotiká, iba so si varila zázvorový čaj a dala si nejaký paralen. Nikdy sa mi to nestalo. Čím to môže byť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ide o následok choroby.

 • 32. Otázka: Dobrý deň, tento pondelok v prvý deň menštruácie som začala brať antikoncepciu Lunytta, je možné, že sa vplyvom užívania antikoncepcie oslabí už aj táto prvá menštruácia? Krvácať krvácam, ale asi polovičnou intenzitou ako zvyčajne. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň. Je to možné.

 • 31. Otázka: Dobrý deň, od pondelka do štvrtka som si nevzala antikoncepciu, lebo som ju zabudla doma a bola som na internáte. Stala sa mi taká vec, že dnes – vo štvrtok som dostala menštruáciu, ktorú som mala dostať až o 12 dní. Ako mám postupovať? Ráno som si dala dve tabletky – pondelňajšiu a utorkovú, ale to asi bola chyba. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Bola to chyba. Odmenštruujte a počkajte do ďalšej menštruácie, ináč budete dlhodobo krvácať a až potom začnite nový blister.

 • 30. Otázka: Dobrý deň, keďže som bola unavená, tak som si dala HAK 5 minút predtým, ako si ich zvyčajne dávam a prebudila som sa na pripomienku, ktorá mi zvoní v rovnakých intervaloch a automaticky som užila ďalšiu tabletu… Až keď som ju prehltla som si spomenula, že som si jednu už dávala. Je to veľký problém keď som užila 2 antikoncepčné tabletky? Účinok HAK ostáva rovnaký? A ako mam postupovať ďalej v užívaní HAK? Ďakujem Vám za cennú radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte v užívaní, ste chránená. Po pauze začnite nový blister.

 • 29. Otázka: Dobrý deň, antikoncepciu Minerva beriem už vyše 6 rokov nepretržite. Vplyvom stresu a nervozity zo školy (pred štátnicami) som si z posledného blistra zabudla dať dve tabletky (v rozmedzí asi 1 týždeň). Hneď na druhý deň ako som si spomenula som tabletky užila. Včera sme mali s priateľom nechránený styk. Chcem sa spýtať, či je teraz účinok AK veľmi oslabený a aké je riziko otehotnenia. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň. Ak ste vynechali tabletky v prvom týždni riziko je vysoké.

 • 28. Otázka: Dobrý deň, tento mesiac som namiesto 7 dnovej pauzy pri užívaní HAK bola bez tabliet 8 dni, lebo v lekárni nemali moju značku HAK. Koľko dní sa treba chrániť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Chráňte sa 14 dní.

 • 27. Otázka: Dobrý deň. Už asi 4 roky beriem HAK. Tento mesiac som po 14. dni skončila blister, pretože som bola odcestovaná. Avšak 14. deň a tiež 17. (včera ) som mala pohlavný styk. Prosím Vás ako mam pokračovať ? Je možné nastaviť 7 dňovú pauzu ? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte s novým blistrom od začiatku menštruácie.

 • 26. Otázka: Dobrý deň. Som chránená keď som zabudla užiť 2 tabletky antikoncepcie po sebe v prvom týždni a užila som až tretiu (t.j. prvá v druhom týždni)? Mala som aj bolesti v podbrušku a špinenie. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie ste chránená a môžete mať nepravidelné krvácanie.

 • 25. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, ako mám užívať tabletky Daylette, ak som si ich zabudla vziať dva dni po sebe (je to 10 a 11-sta tabletka v balení). Pohlavný styk som nemala. Vopred za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pokračujte ďalej podľa dní, vynechané tabletky neužívajte, ale chráňte sa doplnkovo celý cyklus.

 • 24. Otázka: Dobrý deň, bolo by možné vynechať 7 dňovú prestávku a hneď začať brat nový blister so zámerom posunutia cyklu? Respektíve ako inak sa dá ešte posunúť cyklus? Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Áno, vynechajte pauzu a pokračujte v novom blistri, ktorý doberte celý. Menštruáciu dostanete v ďalšej prestávke.

 • 23. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať. Pravidelne beriem antikoncepciu Logest. Idem na dovolenku a chcem si posunúť menštruáciu (aby mi prišla skôr). Prestala som brať HAK o 14 dní skôr. Som teraz chránená? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Menštruácia sa reguluje nie tým, že prestanete užívať HAK skôr, lebo si spôsobíte nepravidelné krvácanie, ale tak, že budete kontinuálne pokračovať v užívaní 2 blistrov bez prestávky. Nie je zachovaný účinok HAK.

 • 22. Otázka: Dobrý deň. Kvôli dovolenke som vynechala pauzu a teda brala dva blistre po sebe. Od včera som začala zvracať spolu s hnačkou. Mám do konca druhého blistra ešte týždeň aj dva dni. Chcem sa opýtať, či je možné, že mi tieto črevné problémy mohli spôsobiť vynechanie pauzy aj či sa nejako znížila účinnosť tabliet a či si mam hneď urobiť pauzu a nedobrať druhé balenie alebo dobrať celé balenie aj napriek tomu že vraciam viackrát za deň, hnačka ustúpila. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ak je to možné, pokračujte v užívaní HAK, ale sa aj doplnkovo chráňte. Hnačku a zvracanie nespôsobila skutočnosť vynechania 7 dňovej pauzy.

 • 21. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či som stále chránená, ak som namiesto 7 dňovej pauzy urobila pauzu len 2 dni a dnes tabletku vzala, pretože potrebujem presunúť deň cyklu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ste chránená.