• 60. Otázka: Pravidelne užívam HAK Lindynette 20. Viem, že TEORETICKY som chránená pred počatím neustále. Zaujíma ma, či prípadné plodné a neplodné dni -pri užívaní uvedenej HAK – sa vypočítajú tak isto, ako keby som neužívala žiadnu antikoncepciu? T.j. potrebovala by som vedieť, kedy je najväčšie riziko otehotnenia (najnižšia hladina ochrany) pri dodržaní všetkých pravidiel užívania tabletiek? Existujú vôbec rizikovejšie dni? Napr. prvých pár dní užívania po menštruácii? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri pravidelnom a dôslednom užívaní HAK plodné a neplodné dni nie sú, lebo HAK blokuje ovuláciu! To je vlastne princíp HAK.

 • 59. Otázka: Dobrý deň, naša učiteľka náboženskej výchovy nám opakovane hovorí, že hormonálna antikoncepcia je nezdravá, znižuje šancu otehotnieť po vysadení a je väčšia pravdepodobnosť výskytu rakovinu krčka maternice. Je to pravda? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie je to pravda.

 • 58. Otázka: Dobrý deň, užívam hormonálnu antikoncepciu už 4 rok a rada by som ešte pokračovala. Nie je to príliš škodlivé alebo nebezpečné, keď sa užíva takú dlhu dobu? Nebudem mať potom po vysadení problém s otehotnením? Nemôže byť potom moje bábätko vplyvom tých hormónov poškodené? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK sa môže užívať aj dlhodobo. Či nebudete mať ťažkosti s tehotenstvom neviem, lebo ste sa zrejme o dieťa nikdy doteraz nepokúšala, ale vplyvom HAK k sterilite nedochádza a k poškodeniu plodíkov taktiež nie.

 • 57. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať či na antikoncepciu Levonile sa môže užívať alkohol. Má to nejaký vplyv na účinok?

Odpoveď: Dobrý deň. Prolaps chlopne HAK nespôsobuje. Je nutné konzultovať užívanie s internistom, ale nemyslím, že by to mal byť pri bezpríznakovom prolapse problém.

 • 56. Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať či na antikoncepciu Levonile sa môže užívať alkohol. Má to nejaký vplyv na účinok?

Odpoveď: Dobrý deň. Akákoľvek HAK sa s alkoholom nemá kombinovať, aspoň nie bezprostredne po HAK užívať alkohol. Celkovo je prípustné len malé množstvo alkoholu pri užívaní HAK. Odporúčam užívať HAK ráno a až večer zájsť na drink.

 • 55. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či účinok antikoncepcie môže znížiť prejedanie sa. Trpím tým hlavne vo večerných hodinách, kedy beriem aj antikoncepciu. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie.

 • 54. Otázka: Dobrý deň, môžu byť vedľajším účinkom užívania / zmeny HAK vyrážky na koži? Znižujú antihistaminiká alebo Ditiaden účinok HAK?

Odpoveď: Dobrý deň. HAK práve naopak, pomáha pri problémoch s pleťou. Antihistaminiká účinok neznižujú.

 • 53. Otázka: Dobrý deň, môžem vo vyššej miere užívať vitamíny B6 a B12, aj keď beriem HAK? a bylinky (šalvia, túžobník, skorocel) alebo bazu čiernu tiež môžem?

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete.

 • 52. Otázka: Dobrý deň, mám sezónnu alergiu a zabudla som sa lekárky opýtať, či dané lieky neznižujú účinok HAK Softinelle. Ide o Opatanol očné kvapky, Ophthalmo Hydrocortisonum Leciva očnú masť a Desloratadine Actavis 5 mg. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete užívať HAK.

 • 51. Otázka: Dobrý deň. Začala som užívať Euthyrox50 a chcela by som nejakú antikoncepciu. Som po dvoch pôrodoch, počas tehotenstiev som si pichala Clexane 0,5. Mala som problémy so zrážanlivosťou. Teraz si už nič nepichám. Teliesko nechcem. Mam 33 rokov. Viete mi niečo odporučiť? Mne moja lekárka povedala, že pri Euthyroxe nemôžem žiadnu HAK. Je to pravda? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri užívaní Eúthyroxu nie je HAK kontraindikovaná, informujte o tom ale svojho endokrinológa, niekedy je potrebné upraviť dávku lieku.

 • 50. Otázka: Dobrý deň, užívam HAK Ebelya, chcela by som sa spýtať, na ktoré rastlinky mám dať pozor okrem ľubovníka? Momentálne pijem pravidelne materinu dúšku a zmes Pachaka (zloženie: Koriander siaty (Coriandrum sativum), granátové jablko (Punica granatum), kardamom obyčajný (Elettaria cardamomum), škoricovník tamala (Cinnamomum tamala) listy, škoricovník tamala (Cinnamomum tamala) kôra). Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Vyhýbať sa ľubovníku nateraz stačí.

 • 49. Otázka: Dobrý deň. Užívam HAK Laverette a chcem sa opýtať, či som chránená pred otehotnením aj počas 7 dní s placebo tabletami, v čase očakávania menštruácie. Nemôže sa stať, že menštruácia prejde v prvé dva-tri dni a začnú dozrievať folikuly a prebehne skorá ovulácia? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ste chránená.

 • 48. Otázka: Dobrý deň. Užívam HAK. Je problém, ak mám hnačku počas 7-dňovej pauzy? Ako dlho sa treba chrániť?

Odpoveď: Dobrý deň. Ste stále chránená.

 • 47. Otázka: Dobrý deň, používam HAK asi 2 roky (Mistra) a mala som teraz týždeň pauzu. Včera večer som si mala dať prvú tabletku, ale dala som si ju až dnes o desiatej ráno. Som chránená alebo je znížená účinnosť HAK? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Ochrana nie je spoľahlivá, doplnkovo sa chráňte.

 • 46. Otázka: Dobrý deň, na konci blistra HAK Maitalon som bola chorá a užívala som antibiotiká, ktoré mali vplyv na HAK a mala som veľa krát aj hnačku počas dňa. Teraz mám pauzu od užívania 7 dní. Na ôsmy deň idem začínať nový blister HAK, chcem sa opýtať či budem od začiatku užívania nového blistra tabliet hneď chránená, alebo sa mám chrániť prvých 7 dní? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Doplnkovo sa chráňte.

 • 45. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak užívam antikoncepciu Desirett, či môžem otehotnieť ak nemám pravidelnú menštruáciu a keď si zabudnem dať liek a užijem ho o niekoľko hodín neskôr. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Berte HAK v tú istú hodinu, najneskôr však do 12 hodín po zvyčajnom čase a ste chránená.

 • 44. Otázka: Dobrý deň. Chcem sa vás opýtať, dobrala som antikoncepciu, mala som menštruáciu, ale nové balenie som už nezačala užívať. Ako dlho ešte má antikoncepcia účinok? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Účinok HAK končí menštruáciou.

 • 43. Otázka: Dobrý deň, v internetových diskusiách som sa dočítala, že prvá antikoncepcia je účinná až po mesiaci užívania. Je to prosím pravda? Mám sa až mesiac chrániť napr. kondómom? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Výrobcovia garantujú, že nechránený styk je možné mať po prvých 8 dňoch užívania HAK, myslím, že by bolo vhodné sa chrániť prvých 14 dní.

 • 42. Otázka: Dobrý deň. S HAK začínam, gynekológ mi povedal, že mám počkať na prvý deň menštruácie. Nie som si istá, či je to deň, kedy mi mám začať menštruácia, začnem špiniť alebo mi začne normálne menštruačné krvácanie. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK začnite brať, keď začnete krvácať.

 • 41. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné si zobrať antikoncepciu aj pri slabej menštruácii, takzvanom špinení? Moja gynekologička mi poradila počkať na normálnu menštruáciu, lenže teraz mám už druhú a je tiež veľmi slabá – také špinenie. Je to moja prvá antikoncepcia. Tak teraz neviem kedy mám začať. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dobrý deň. Ak sa nedostaví silnejšie krvácanie, začnite s HAK.