• 94. Otázka: Dobrý deň, mám 38 rokov jedno dieťa 10 mesačné a nepravidelný mesačný cyklus, zarastám nad hornou perou a brade a mám mastnú pleť a mierne akné od puberty do dnes a ešte aj nadváhu. Chcela by som si dať predpísať HAK na moje problémy. Akú HAK mi odporúčate? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Odporúčala by som Dienorette, Belaru, Belissu.

 • 93. Otázka: Je viac obľúbená antikoncepcia vo forme tabliet alebo vaginálny krúžok? Čo je výhodnejšie? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Je to veľmi individuálne a výber závisí od celkového zdravotného stavu a nárokov pacientky.

 • 92. Otázka: Dobrý deň pani doktorka, chcem sa opýtať, či by som mohla užívať HAK, ak mám histamínovú intoleranciu a pravdepodobne aj laktózovú intoleranciu? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môžete, ale poraďte sa aj s Vaším lekárom aj o tom, ktorú HAK vybrať.

 • 91. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký druh HAK (a či vôbec taký existuje) je pre mňa vhodný, ak mam trombofíliu ľahšieho stupňa. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK nie je vhodná, odporúčam prezervatív, vnútromaternicové teliesko, lokálnu antikoncepciu – krém.

 • 90. Otázka: Dobrý deň, mám 24 rokov a pred dvoma rokmi mi začalo silné akné. Chcem sa spýtať na Váš názor, či mi hormonálna antikoncepcia môže s týmto kožným ochorením pomôcť? Nikdy pred tým som HAK neužívala. Chcem sa spýtať, z Vašich skúseností s pacientkami aká HAK je na akné najlepšia a zároveň taká najšetrnejšia pre organizmus? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Je nutné absolvovať gynekologické vyšetrenie a endokrinologické vyšetrenie, až na základe týchto vyšetrení je možné vybrať vhodnú HAK, je to veľmi individuálne.

 • 89. Otázka: Dobrý deň. Teraz prvý krát som začala užívať hormonálne tabletky (Katya) a čítala som, že cestovanie s leteckou dopravou nie je odporúčané. Koľko dní mám vynechať tabletky pred odletom?

Odpoveď: Dobrý deň. Odporúčam dodržať pitný režim a pohyb, vysadiť HAK bezpodmienečne nemusíte.

 • 88. Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať, môžem užívať HAK aj keď som bola ako malá liečená na problémy s obličkami?

Odpoveď: Dobrý deň. Užívanie HAK závisí od stupňa poškodenia obličiek.

 • 87. Otázka: Dobrý deň, mám 18 rokov chcela by som sa informovať o antikoncepcii Qlaira nakoľko mi ju moja gynekologička predpísala, ale mám pocit, že mi nesadla. Mala som totiž pocit dýchavičnosti, pokašliavala som, prehnalo ma. Bola som na vyšetrení a všetko bolo ok. Neviem či je problém v tom, že mama mala pri pôrode nábeh na zrazeninu v nohe. Prosím poraďte mi, čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Nábeh na trombózu neexistuje – buď je alebo nie je. Ak má mama ťažkosti so zrážaním krvi, odporúčam vám hematologické vyšetrenie, ktoré vám vylúči tzv. trombofilný stav, pri ktorom nie je možné užívať HAK. Ak sa nepotvrdí, HAK môžete užívať. Je možné, že to ale bude chcieť zmeniť HAK.

 • 86. Otázka: Dobrý deň, začala som užívať antikoncepciu Dienorette. Po pohlavnom styku mám krvavý výtok, nikdy pred tým, ako som začala s užívaním antikoncepcie sa to nestalo. Chcem sa opýtať, či to môže mať nejaký súvis, alebo mám urýchlene navštíviť lekára? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Môže to súvisieť so začiatkom užívania HAK.

 • 85. Otázka: Dobrý deň, beriem HAK Sunya už 3 roky, o týždeň by som mala dostať menštruáciu. Po sexe s priateľom som začala krvácať ale len chvíľu. Je to normálne? Tabletky beriem včas a pravidelne. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. Príčinou kontaktného krvácania po styku môžu byť aj zmeny na krčku maternice, zvlášť ak sa vám to doteraz nikdy pri HAK nestalo, odporúčam gynekologické vyšetrenie.

 • 84. Otázka: Dobrý deň. Beriem antikoncepciu Triquilar už 11 rokov, teraz mám isť na operáciu žlčníka. Musím antikoncepciu vysadiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Vysaďte ju.

 • 83. Otázka: Dobrý deň. Už od mojich 18 rokov beriem HAK, mám 25 rokov, pravidelnú menštruáciu a pravidelne cvičím – crossfit. Teraz v sobotu som bola tiež cvičiť a bolo to zamerané len na brušné svalstvo – mám aj svalovicu a večer som si všimla na nohavičkách krv. Momentálne mi ešte ostáva 6 tabletiek do začatia menštruácie a posledný týždeň som mala aj bolesti v hrdle a mala som niečo ako chrípku. A dnes som si našla zas také akoby špinenie na nohavičkách. Myslíte, že som si mohla presiliť spodné brušné svalstvo a takto telo reaguje? Robila som si aj tehotenský test a tehotná nie som. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Myslím, že to je kombinácia viacerých faktorov, ktoré popisujete. Ak sa to stane len výnimočne netreba to riešiť, buďte pokojná.

 • 82. Otázka: Dobrý deň prajem, včera o 21:00h. som vôbec prvý krát užila HAK – značka Vreya. O 4:30h mi však prišlo nevoľno a začala som zvracať. Zvracala som spolu 4x a 1x som mala aj hnačku. Bola som kvôli tomu hore do 8:30h, pretože som zavracala v hodinových intervaloch. Rozmýšľam, že HAK vysadím. Môžem postupovať tak, že druhú tabletku z blistra jednoducho neužijem? A vy by ste mi prosím odporučili naďalej túto HAK užívať alebo ju vysadiť? Bolo mi naozaj veľmi zle. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň. Príčinou nevoľnosti mohlo byť úplne niečo iné. Ak ste už druhú tabletku neužili, odporúčam HAK neužívať až od nového cyklu.

 • 81. Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať užívam HAK Aidee a mam nohu v sadre a na chirurgii mi doktor kvôli tomu predpísal injekcie Clexane. Môže to oslabiť účinok HAK? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň. HAK neužívajte!