Chcem sa chrániť

Pred prvým sexom

Je už načase? Je to priskoro? Alebo som pozadu? Tieto otázky si kladie veľa dievčat. Univerzálna odpoveď síce neexistuje, ale je dôležité, aby bolo zblíženie niečo čo chceš ty sama, a nie len tvoje okolie.

par sex

Keď budeš pripravená, sex si omnoho viac užiješ a budeš vedieť niesť aj zodpovednosť s ním spojenú.

Ak patríš k tým, čo na svoj „veľký deň“ ešte len čakajú, možno sa ti tieto riadky zdajú ako nudné „bláboly“. Faktom je, že sex je vždy o tebe a partnerovi. Miluj sa vtedy, ak po tom naozaj túžiš. Chceš zažiť dobrý sex? Ide o dôveru medzi tebou a partnerom. Ak ju máte, budeš sa cítiť uvoľnene a bez obáv môžeš povedať, čo ti je príjemné a čo nie. Žiaden prvý styk nie je dokonalý a taký, aký si si ho vysnívala, preto si partnerský život v každom ohľade vyžaduje dostatok času, otvorenosti a dôvery. Nezabudni, že vždy môžeš povedať „nie“!

Ako zistíš, že pri rozhodovaní o sexe si niekým ovplyvnená?

  • Zdá sa ti, že ľahšie je povedať áno ako nie?
  • Máš pocit, že ťa do sexu niekto postrkuje?
  • Všetky tvoje kamarátky už sex mali a ty si myslíš, že by si ho už mala mať aj ty?
  • Máš pocit, že ak by si odmietla, tak by ťa priateľ prestal milovať?
  • Si pod vplyvom alkoholu, alebo iných látok?

Ak si sa v týchto otázkach našla, nie je to znakom nezrelosti, ale znakom zodpovednosti.

Iste si už počula od kamarátok, aký bol ich prvý sex. V žiadnom prípade sa nemáš prečo hanbiť, keď ony už sex mali, a ty nie. Niektoré ti možno povedali, že ich prvý styk bol bolestivý. Nie je to však pravidlom. Panenská blana sa pri styku pretrhne alebo natiahne, avšak tento jav je úplne prirodzený, a netreba sa ničoho báť.

Pri prvom a aj každom ďalšom sexuálnom styku je nutné myslieť na ochranu pred otehotnením a pred pohlavne prenosnými chorobami.

Značky: ochranasex