Hormonálnu antikoncepciu som si dala predpísať, keď sme s priateľom chodili už niekoľko mesiacov a pohlavný styk sa stal celkom pravidelnou súčasťou môjho života. Zvažovali sme rôzne možnosti ochrany a spoločne sme sa rozhodli pre HAK. Išla som za svojím gynekológom, ktorý mi urobil potrebné vyšetrenia. Všetko dobre dopadlo a predpísal mi moje prvé tabletky. So začiatkom užívania som neotáľala a hneď som sa do toho pustila, keďže som chcela byť už na letnej dovolenke chránená.

Prvá menštruácia po vybratí prvého balenia bola oveľa slabšia, ako som bola zvyknutá. Dokonca skoro až o polovicu slabšia. Vyľakalo ma to a bežala som s týmto poznatkom za svojím gynekológom. Upokojil ma, že je to pri začiatku užívania HAK možné. Po skončení menštruácie som začala užívať druhé balenie, ale po pohlavnom styku s priateľom som opäť začala trochu krvácať, pričom menštruácia mi už skončila. Nevedela som čo sa deje, opäť som išla za gynekológom, nech mi spraví nejaké testy. Zase ma upokojil, že je to na začiatku užívania HAK normálne. Pre istotu ma však vyšetril, ale vyšetrenie potvrdilo jeho slová. Všetko bolo v poriadku. Moje trampoty však neskončili. Ochorela som. Nie vážne, riešila som to zázvorovým čajom a tabletkami proti bolesti, ale keď som užila poslednú tabletku z blistra HAK, začala som hneď krvácať, pričom predtým mi začínala menštruácia až na 4 deň v rámci 7 dňovej pauzy. Hneď som volala lekárovi, čo sa to deje? Opäť ma upokojoval, že je o normálne a že tento stav s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila choroba. Dúfala som, že to už bude posledná „komplikácia“, ale stresy v práci, problémy s dovolenkou a ďalšie faktory mi opäť ovplyvnili môj cyklus. Mala som pocit, že mám gynekológa v telefóne už na rýchlej voľbe…

Všetko dobre dopadlo a dovolenku som si užila. Nakoniec bolo všetko podľa našich predstáv a na dovolenku v Taliansku určite nikdy nezabudnem. Odbremenila ma od stresov z otehotnenia a aj z menštruačného krvácania počas dovolenky. Už to nikdy nechcem zažiť inak… Našťastie po počiatočných zmenách na začiatku užívania HAK sa po troch mesiacoch všetko ustálilo a už si len užívam výhody HAK. A verím, že aj budem, lebo mojej HAK sa vzdám už len vtedy, keď budeme chcieť s priateľom založiť rodinu.