O jej primárnom účinku, že je to najspoľahlivejšia antikoncepčná metóda písať nebudeme, pretože je to všetkým jasné.

Vďaka HAK si môžeš naplánovať kedy budeš mať svoju rodinu!

Ale vráťme sa k „vedľajším“ pozitívnym účinkom, tzv. benefitom. Na začiatku si zhrňme základné informácie o dvoch zložkách hormonálnej antikoncepcie: estrogén a gestagén. Vďaka hormónu estrogénu sú ženy  sexuálne príťažlivé, pôsobia mlado a nežne, majú lesklé vlasy a čistú pleť.  Gestagény ovplyvňujú nielen pravidelnosť menštruačného cyklu, ale pomáhajú aj pri úprave ďalších biologických procesov v tele ženy. Menštruačné bolesti, zmeny nálad, mastná pokožka, nepravidelný cyklus či napätie v prsníkoch totiž nie sú a nemajú byť bežnou súčasťou života ženy.

RAKOVINA

Hormonálna antikoncepcia ťa chráni pred rakovinou sliznice maternice a vaječníkov tým, že počas užívania HAK je hladina estrogénov a gestagénov vyrovnaná. Malígny nádor sliznice maternice nastáva poruchou hormonálnej rovnováhy. Táto rovnováha sa môže užívaním antikoncepcie navrátiť.  Hormonálna antikoncepcia znižuje riziko nádoru na vaječníkoch až o 50%!

MIMOMATERNICOVÉ TEHOTENSTVO

Hormonálna antikoncepcia zabráni mimomaternicovému tehotenstvu, keďže jeho podmienkou je ovulácia, ktorá počas užívania HAK nenastane.

KRVÁCANIE

Hormonálna antikoncepcia pôsobí ako regulátor krvácania – efektívne hojí maternicové krvácanie zápalového a nádorového pôvodu.  Zároveň ťa zbaví nepravidelného menštruačného krvácania ako aj bolestí a iných prejavov predmenštruačného syndrómu. Strata krvi pri menštruácii znamená predovšetkým stratu krvného farbiva, teda najmä železa. HAK znižuje intenzitu menštruačného krvácania, čo je pre organizmus blahodárne.

ZÁPALY

Hormonálna antikoncepcia pôsobí aj ako ochrana proti zápalovým chorobám malej panvy. Jej zápal najčastejšie spôsobujú chlamýdie, ktoré sú príčinou neplodnosti. Pamätaj si, HAK chránia tvoju plodnosť!

ENDOMETRIÓZA

Hormonálna antikoncepcia znižuje riziko vzniku endometriózy (čiastočky sliznice maternice sa dostanú mimo maternicu), ktorá môže viesť k neplodnosti. Hormóny v HAK znemožňujú bunkám maternice prežiť mimo nej.

DERMATOLOGICKÉ PROBLÉMY

HAK má liečebný efekt pri niektorých dermatologických problémoch. Akné, vypadávanie vlasov, zvýšený rast ochlpenia…

KLIMAKTÉRIUM

Hormonálna antikoncepcia vie ženám pomôcť aj v čase prechodu (klimaktéria) s jej príznakmi: návaly tepla, potenie, suchosť pošvy, osteoporóza, zmenšenie prsníkov a maternice atď.

CYSTY a REUMA

Hormonálna antikoncepcia znižuje tvorbu cýst na vaječníkoch, takisto ako znižuje riziko vzniku niektorých reumatických ochorení. HAK chráni vaše zdravie.

A ešte jedna pikoška na záver: Štatisticky majú užívateľky hormonálnej antikoncepcie menej dopravných nehôd. Dôvod si nevieme vysvetliť, ale je to tak 🙂