Leto, výlety, zážitky, more… je celkom logické, že tieto chvíle oddychu a zábavy si všetky ženy chcú užiť bez menštruačného krvácania a nepohodlia s tým spojeného. Je prirodzené, že v tomto období, ale aj pred veľkými udalosťami ako svadba, promócie či stužková ženy zháňajú všetky možné recepty, ako si krvácanie posunúť či urýchliť. Podľa odborníkov by však nemali veriť „babským receptom“ s citrónovou vodou, ale spoľahnúť sa na overený medicínsky spôsob, ktorý je bezpečný a najmä účinný.

Menštruácia

O tom, že je menštruačný cyklus pre zdravie ženy dôležitý, sa snáď ani nemusíme baviť. Niekedy je však načasovanie menštruačného krvácania menej vhodné. Našťastie už máme moderné a bezpečné prípravky, ktoré nám môžu v tejto situácii pomôcť a my si môžeme životné udalosti s radosťou vychutnať.

Bezpečné hormóny

Pri posunutí menštruácie hrajú hlavnú úlohu hormóny. Ak užívate kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (obsahuje estrogén a gestagén), celý proces je veľmi jednoduchý. Vynecháte 7 či 4 dňovú pauzu určenú na príchod menštruácie a pokračujete v užívaní aktívnych tabliet celých ďalších 21 alebo 24 dní. Až potom vysadíte a čakáte na menštruačné krvácanie. Tento spôsob oddialenia menštruácie je bezpečný a zároveň ste aj chránená proti otehotneniu.

Čo ak neužívate kombinovanú HAK

Pokiaľ užívate inú antikoncepciu alebo ju neužívate vôbec, môže vám gynekológ predpísať hormonálne tabletky s obsahom syntetického progesterónu, ktorý sa už o všetko postará. Menštruačné krvácanie príde do 2-3 dní od vysadenia tabletiek. V tomto prípade však nie ste chránená pred možným otehotnením. Kedy je potrebné tabletky začať užívať a ako ich je potrebné užívať vám už povie váš gynekológ.

Možné vedľajšie účinky

Tak, ako pri všetkom, aj pri užívaní hormónov môžu nastať určité zdravotné komplikácie ako napríklad nevoľnosť, hnačka, akné, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch a pod. Viac sa dozviete od vášho lekára a lekárnika, prípadne sa dočítate v príbalovom letáku uloženom v krabičke pri samotnom lieku. 

Skrátenie menštruačného krvácania

Potrebujete menštruačné krvácanie urýchliť? Na to vám môže pomôcť napríklad pravidelné cvičenie, pohlavný styk počas menštruácie alebo masturbácia. Pri všetkých uvedených činnostiach dochádza k prirodzeným sťahom maternice, čo urýchli vyplavovanie menštruačnej krvi. V tomto prípade to však nevieme presne kvantifikovať.

Gynekológ a jeho úloha

Ak ste rozhodnutá ísť touto cestou, určite na posunutie menštruácie myslite vopred. Nie je dobré začať užívať kombinovanú HAK a hneď posúvať menštruáciu. Každopádne sa na všetko informujte u svojho gynekológa, ktorý vám určite odporučí tú najsprávnejšiu cestu posunutia menštruácie vzhľadom na váš zdravotný stav. A môžete si užiť leto!