O hormonálnej antikoncepcii koluje veľa mýtov a povier. Ženy a dievčatá často veria faktom, ktoré už dávno neplatia, pretože aj hormonálna antikoncepcia prešla dlhoročným vývojom.

Mýtus, že z HAK sa priberá sa traduje z dôb, keď sa používali 10 a viac násobné dávky hormónov a tiež staršie typy hormónov. Najmodernejším tabletkám, ktoré obsahujú nízke množstvo hormónov, nemôžeme zjavné priberanie pripisovať.

Mýtus, že HAK poškodzuje pečeň, je nepodložená fáma, ktorá tiež vychádza z minulosti. Faktom je, že kedysi dávno bola hormonálna antikoncepcia silnejšia. Vtedy sa pred užívaním HAK robili hepatálne testy, pretože sa predpokladalo poškodenie. V súčasnosti sa upustilo od povinnosti  pečeňových testov, lebo sú neopodstatnené vzhľadom na moderné a nízkohormónové zloženie HAK.

Asi najbizarnejší je mýtus, že HAK spôsobuje neplodnosť. Pri užívaní HAK ide predsa o reverzibilnú metódu napodobňujúcu tehotenstvo. Lekári kedysi liečili neplodnosť práve hormonálnou antikoncepciou, kde využívali tzv. rebound fenomen. Po uspatí vaječníkov užívaním HAK a po následnom vysadení, sa vaječník zobudil a začal maximálne pracovať, čiže ovuloval ešte lepšie. Hormonálna antikoncepcia nemôže svojím mechanizmom spôsobiť neplodnosť.