Pandémia sa nám pomaly končí, teplých dní pribúda a hormóny sa prebúdzajú. To znie ako z rozprávky, ale pre gynekológov v nemocniciach, kde sa rapídne zvyšuje počet interrupcií, to je zlý sen. Baby nebláznite…

Randenie počas pandémie

Mnohé páry pandémia poriadne preverila. Niektoré sa aj rozpadli, niektoré pandémia skôr utužila, ale čo novovzniknuté partnerstvá? To že úvodná komunikácia často prebieha online sme si už zvykli, ale čo potom? Pandémia mnohé prvé osobné stretnutia oddialila alebo k nim ani nestihlo prísť. Nebolo sa poriadne ani kde stretávať a v online prostredí je to už po čase „tak trochu nuda“, že?

Pomaly ďalej zájdeš

Všetci sme boli dlho doma, až príliš dlho… ale to neznamená, že sa teraz vrhneme na sex úplne nekontrolovateľne. Všetko si radšej poriadne premyslite a na pohlavný styk sa starostlivo pripravte. Nie je jednoduché po takejto dobe ovládnuť svoje vášne, ale urobte to pre svoje zdravie a pre svoju budúcnosť. Buďte s partnerom maximálne zodpovední.

Riziká interrupcie

Ako každý chirurgický zákrok, aj interrupcia môže mať vážnejšie alebo menej vážne následky na zdravie ženy. Hovoríme o možnom poškodení maternice (problém s uhniezdením embrya pri ďalších tehotenstvách), poškodenie krčka maternice, poruchy menštruačného cyklu a vo výnimočných prípadoch môžu spôsobiť trvalú neplodnosť. Z psychického hľadiska môže byť interrupcia pre ženu traumatizujúca, prežíva pocit viny, úzkosť, pocit ľútosti, plačlivosť, depresiu, nočné mory až samovražedné sklony, ako následok postraumatického stresu z potratu.

Chráňte si svoje zdravie napríklad hormonálnou antikoncepciou

Hormonálna antikoncepcia je najspoľahlivejšia forma ochrany pred nežiaducim tehotenstvom. Možno ste nezachytili, ale odborníci nedávno vyvinuli antikoncepciu s novým estrogénom – estetrolom, ktorý už nemá také nežiaduce účinky. Tiež je potrebné sa oslobodiť od slepej viery v mýty o hormónoch a HAK, ktoré už dávno neplatia. Preštudujte si všetko čo potrebujete o HAK vedieť na tejto stránke a ak aj potom budete mať otázky, obráťte sa na svojho gynekológa, určite vám rád poradí a pomôže sa zorientovať v spleti informácií.

Estetrol ako nová súčasť hormonálnej antikoncepcie

Neverte starým a nepravdivým mýtom

Spoľahlivosť hormonálnej antikoncepcie