Objavujú sa pravidelne v každej ordinácii gynekológa či pod každým článkom v rámci diskusie. A je to tak správne, najdôležitejšie je pýtať sa. Pripravili sme pre vás odpovede na 5 najčastejších otázok, ktoré dostávajú slovenskí gynekológovia o hormonálnej antikoncepcii.

Môžem napriek užívaniu hormonálnej antikoncepcie otehotnieť?

Je to takmer nemožné, ale stať sa to môže. Spoľahlivosť jednotlivých antikoncepčných metód určuje Pearlov index, pričom HAK je najspoľahlivejšou metódou ak nerátame sterilizáciu – trvalú antikoncepciu. Účinnosť HAK je až 99,7 % pri jej pravidelnom používaní. Pozor na všetko čo znižuje jej účinnosť (lieky, hnačka a pod.), v takých prípadoch je potrebné sa doplnkovo chrániť napr. kondómom.

Spôsobuje dlhodobé užívanie HAK neplodnosť?

Viaceré štúdie potvrdili, že HAK neplodnosť neovplyvňuje. Žena má problémy s neplodnosťou už predtým, ako začne užívať HAK, ale s logických dôvodov o tom nevie. Na svete sú milióny žien, ktoré sa po užívaní HAK rozhodli mať deti a celý proces prebehol hladko. Návrat menštruačného cyklu po vysadení HAK môže u rôznych žien trvať rôzne dlho a nezávisí to od dĺžky užívania HAK – od niekoľkých dní, po niekoľko týždňov či pár mesiacov. Odborníci dokonca tvrdia, že niektorým ženám užívanie HAK pomohlo otehotnieť, keďže sa im ustálila hladina hormónov v tele.

Priberiem z užívania HAK? Zväčší mi užívanie HAK prsia?

Niekde chcú ženy aby im pridalo, zároveň sa boja priberania na iných miestach… Odpoveď je nie. Z moderných hormonálnych preparátov, ktoré obsahujú najnižšie množstvo hormónov, nemôžeme zjavné priberanie pripisovať. Zmena hormonálnej hladiny je minimálna, preto ani zväčšenie poprsia neprichádza veľmi do úvahy. Viac sa téme mýtov venujeme v samostatnom článku.

Môže byť užívanie HAK rizikom vzniku rakoviny?

Výsledky rôznych štúdií dokázali, že užívateľky HAK majú nižšie riziko vzniku rakoviny endometria a vaječníkov, a dokonca aj rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ochranný účinok HAK dokonca pretrváva viac rokov aj po ukončení užívania. Ak sa teda ženy rozhodnú užívať tabletkovú kombinovanú HAK, nevystavujú sa dlhodobému riziku vzniku rakoviny. Dokonca je pravdepodobné, že sú určitým spôsobom chránené pred vznikom niektorých malígnych nádorových ochorení počas života aj po jej vysadení. Viac konkrétnych čísel nájdete v článku na našej stránke.

Môžem užívať HAK ak nemám 18 rokov?

Gynekológovia sa často stretávajú s tým, že k nim príde mladá pacientka s určitými nepríjemnými či závažnými ochoreniami alebo problémami. Sú aj také, ktoré prídu rovno tehotné. Pýtajú sa jej, prečo neprišla pred nechráneným pohlavným stykom, aby zabránila týmto nepríjemnostiam? „Lebo som sa bála.“ A teraz sa už nebojíš? Bojíš sa ešte viac. O svoje ženské zdravie, o svoje deti, ktoré chceš mať v budúcnosti.

Nebojte sa v akomkoľvek veku navštíviť gynekológa a opýtať sa na VŠETKO čo vás zaujíma či trápi. Každý lekár vám poradí, pomôže a odporučí, čo je pre vás najlepšie vzhľadom na vašu situáciu, vek či zdravotný stav. Prečítajte si aj naše dva veľmi dobré články o tom, čo vás čaká na vyšetrení v gynekologickej ambulancii a krátky rozhovor s pani doktorkou o tom, aký je správny postup pri predpisovaní antikoncepcie. Vekové otázky vzhľadom k HAK riešime v tomto článku.